Pogledaj jedan post
Old 30.06.2011., 15:39   #146
Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
Što se laganja tiče, sve to o "čitanju laži" (i zapravo cijela Ekmanova teorija) proizlazi iz pretpostavke da laž izaziva nekakve emocije, koje onda uzrokuju fizičke reakcije. Ali činjenica je da se i kod govorenja istine ponekad mogu javiti emocije slične onima kod laganja, pa npr. ljudi koji govore istinu a pobuđeni su također mogu imati, ne znam, znojne dlanove, ubrzan puls i mogu zamuckivati u govoru. Također, postoje ljudi koji mogu lagati bez ikakve vidljive emocije (psihopati, ili npr. ljudi koji su apsolutno uvjereni u istinitost onoga što govore i sl.), pa mi se čini da to "čitanje laži" pomoću geste i mimike treba uzeti sa zrnom soli.

Inače, Ekman je zanimljiv baš po svojim postavkama o emocijama koje se izražavaju i percipiraju korz mimiku lica; poznata su njegova međukulturalna istraživanja prepoznavanja emocija, na temelju kojih je došao da zaključaka da su facijalne ekspresije za pojedine emocije univerzalne, jer je iste nalaze dobio u kulturama bez obzira na stupanj razvijenosti i geografski položaj, radio je dosta istraživanja i s djecom koja su od rođenja slijepa i koja nisu nigdje mogla vidjeti izraze lica i povezati ih s emocijama, a svejedno izražavaju emocije univerzalnom mimikom.

Okej, sad sam otišla malo u oftopik, carry on
Pa u biti enkman upozorava da je najveći problem kod svih metoda tzv "false positives", te da se zato prije svega treba uspostavit baseline, te se ne ravnat samo po jednom indikatoru ako je ikako moguće, a nikad po onima koji su indikator porasta BILO KOJIH emocija, dakle znojne ruke, puls i slična sranja.
I laganje, pogotovo emocionalno investirano izaziva reakcije, makar i mikroekspresije.
Sad, teški teški sociopati će možda lagati bez emocija, odnosno bez ikakvog "tella", ali teško, jer je ipak to kontrolirano limbičkim sustavom, ne svjesnim mozgom i tu dolazi do kolizije. Ali opet, u običnom životu tko će od nas susresti teškog sociopata klase serijskog ubojice
Apophis is offline  
Odgovori s citatom