Pogledaj jedan post
Old 28.12.2009., 00:37   #14
Lep pozdrav svima ljubiteljima saha a i onima koji bas i nisu .
Ne poznajem bas puno sah ali svestan sam svoje snage u sahu! Sah sam poce veoma kasno da igram u 13 godini ! A tek u prvom razredu srednje skole sam poce s kjigom da se bavim! Imao sam talenat ali nisam ga iskoristio no jos uvjek nije kasno i ako imam sad 28 god ! Sto se tice snage moje u sahu imam prvu kategoriju ali smatram se jacim igracem od prvokategornika. Inace sam samouki sahista. Svremena na vreme sednem za sahovsku plocu mada u zadne dve tri godine malo ozbiljnije se bavim sahom. Smatram i osjecam da mogu za dve godine postati Fide majstor sa nekih 2350 pojena a za 5 godina da mogu biti vrlo jak IM, a za dalje videcemo .Znam da ce se mnogu nasmijati ovim mojim recima ali ja sam svjestan svoje snage u sahu. Hocu samo da podvucvem da je veoma bitna psiholoska strana igraca. Moje misljenje kako postati jedan dobar sahista temelji se na tome da moras prvo imati samuvjerenja! Ostalo je samo rad na tome planu. Talenat je vrlo mali u odnosu na rad! Dzaba od talenta ako on samo cuci u tebi i nikad da iskoci, moras vjezbat sve oblasti iz Saha. Ko kaze da nije bitno otvaranje u sahu, i te kako je bitno! Otvaranje je temelj partije.

Sta vredi jedom igracu sto dobro igra zavrsnice kad ne moze da dodje do njih , a je tak!

A sta ti vredi i otvaranje kad neznas to realizovat. Znaci jedno s drugim mora da ide! Takodje i sredisnjica je veoma bitna, moras znat partiju prevest iz otvaranja u zavrsnicu koja ti najmanje osigurava remi ako ne vec i pobjedu! Imam ja jedno zlatno pravilo kako da igras sah a da pri tome ne pravis grube previde. Samo nebih ga obrazlagao jer mozda to nekoga i neinteresuje a i sadrzim malo texta!
Skoro sam bio na jednom Open turniru u Gorazdu! igralo se 7 kola. Na tome turniru sam po prvi put primenio to zlatno pravilo (jer sam ga skoro naucio) i iznenadio se uspehom. Igrao sam svako kolo sa jacim igracem od sebe od 100-250 poena u odnosu na moj rejting (2083 mij rejting). Samo jednu partiju sam izgubio od tih 7!
Dve partije sam pobjedio, 4 remizirao i jednu sam izgubio! I tu jednu nebi izgubio da nisam forsirao napad u remi poziciji!
No ako je neko zainteresovan mogu mu objasniti kako doci do odlcne igre.

Eto toliko od men za prvi put .
Malaron is offline  
Odgovori s citatom