Pogledaj jedan post
Old 21.02.2004., 14:45   #24
Kako objasniti?
Vako: prvo se približiš dotičnoj osobi, osvrneš se kao da gledaš da li neko prisluškuje pa tihim glasom, ali onako značajno kažeš: "To su isti jezici! Ali to samo ti i ja i oni znamo, i nemoj da si pisnuo nekome o tome, posebno ne njima, ode glava bratac. A sad konšpiracija" Onda se odmakneš i nastaviš kao da nisšta nije bilo. Ako te dotični ipak pritisne ti reci da se taj jezik teritorijalno razlikuje po nekakvim narečjima, izgovorima i govorima i da se prilično tačno može po govoru odrediti teritorijalno poreklo sugovornika a onda primenom statistike doći do raspodele verovatnoća da je sugovornik pripadnik nacije A, B, C, D... ali da to i dalje ostaje nagađanje.

Inače mi pričamo različitim jezicima. Ja sa strticem, ovaj amidžom na bosanskom divanim, a stric sa susjedima na hrvatskom, a ja bogme sa ujacima na srpskom! Ko zna kojim će jezikom da mi govori tašta, ovaj punica

@Sokolar

Torlački nije posebno narečje već podvrsta štokavskog. Štokavski se deli na novoštokavski i staroštokavski. Novoštokavski obično zovemo samo štokavski, a staroštokavski torlačkim. Ko je gledao/čitao Zonu Zamfirovu zna o čemu govorim.
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom