Pogledaj jedan post
Old 21.09.2017., 21:42   #15
Quote:
southern sorrow kaže: Pogledaj post
imao sam sličan slučaj prije 5,6 godina. Meni je također poštom dostavljena opomena za dugovanje kojom me banka pozvala na podmirenje duga na tekućem računu u iznosu od cca 100 kn + 50 kn troškovi opomene

ne budi lijen, uputio sam se u traženje mog primjerka ugovora o otvaranju tog računa (pukim slučajem ga nisam bacio),
uputio sam se, naravno na šalter, a gosin poslovođa smjene me počeo plašiti da ja to moram podmiriti jer će banka biti prinuđena ovršiti me itd.
međutim, kako nisam bio sklon nasjesti na te fore, zatražio sam izlist iz banke svih mojih transakcija po tom računu (koji me je luksuz tada koštao 50 kn).

u tom izlistu je puno lipih stvari bilo, pa sam lijepo uputio prigovor, u kojem sam naveo

 da mi je banka u posljednjih 7,8 godina preko 20 puta izvršila uplatu na račun u iznosu trenutnog negativnog salda bez odobrenja mene kao vlasnika rn. i bez slanja ikakve obavijesti o navedenim uplatama, prometu i/ili saldu istoga;
 da je banka, na temelju uvjeta poslovanja koji su vrijedili u vrijeme sklapanja ugovora o tkć. rn., u slučaju neaktivnosti računa koja je dulja od 18 mjeseci, a uz uvjet salda na računu manjeg od iznosa utvrđenog odlukom o naknadama, trebala zatvoriti račun, odnosno jednostrano otkazati ugovor ;
 zatim, da ja kao vlasnik nisam realizirao niti jednu transakciju (uplatu/isplatu) po rn. u cca 8 godina i u istom razdoblju nisam dobio nijednu obavijest banke da je rn. i dalje aktivan i/ili da postoji saldo;
 da je „aktivnost“ računa u navedenom razdoblju nastala obračunom naknada i kamata i neovlaštenim uplatama banke;
 da su sve transakcije koje su nastale u navedenom razdoblju posljedica odluka banke (bile su neke izmjene uvjeta poslovanja, izmjene odluka o naknadama i sl.) o čemu ja nisam bio obaviješten
 da je visina duga, za koji me se tereti, izmjenom uvjeta utvrđena odlukama banke na način da se opomena dostavlja tek kada dug prijeđe iznos 100,00 kn (?!). Tako su mogli doći i do 1.000, wtf !!?

Nakon što sam konstatirao prethodno navedeno, predložio sam banci:

 da vrati stanje računa na stanje salda koje je prethodilo neovlaštenim uplatama koje je vršila banka, odnosno da poništi sve transakcije po rn., a koje su nastale od strane banke bez mog znanja,
 da me kao vlasnika rn. pismeno obavijesti o vraćanju stanja tekućeg računa u prethodno stanje te
 da zatvori račun temeljem ovlaštenja iz općih uvjeta (koji su tada vrijedili) u smislu neaktivnosti računa u razdoblju duljem od 18 mjeseci ili da mi omogući zatvaranje istoga bez obveza za troškove nastale postupanjem banke bez znanja i suglasnosti vlasnika rn.

naravno, sve uz napomenu da očekujem pisani odgovor u roku od 8 dana.
Nakon toga mi se banka javila, prihvatila prijedloge te sam otišao u poslovnicu izvršiti potrebne radnje za zatvaranje računa kako je zatraženo.

Ono što je jako bitno, na kraju ne treba zaboraviti tražiti potvrdu od banke da nema nikakvih daljnjih potraživanja prema meni (tada je ta potvrda koštala 10ak kunića) da ne bi opet nekom palo napamet slično pokušati...

Na stranu što sam razočaran neposlovnim, pa i nezakonitim postupanjem banke prema meni kao bivšem klijentu, u svakom je slučaju ovo bila dobra škola meni, a kao što vidim, nažalost, banka nije izvukla puno pouke iz ovakvih slučajeva (ili je?!), pa opet provodi sličnu praksu.

Naravno, treba imati u vidu da je ova cijela akcija vrijedila u doba tadašnjih općih uvjeta, ugovora i drugih aranžmana o preuzetim obvezama (odluke banke i sl.), pa možda opisani slučaj nije dobra referenca za ponašanje u sličnoj situaciji...
Teško mi je povjerovati da ti je banka sama uplaćivala iznos salda za vođenje računa
1) redovite obavijesti o prometu po računu šalju se u periodu i distribucijskim kanalom kojeg je klijent sam odabrao.
2) zakonski rok za odgovor na reklamaciju je 15 dana od zaprimanja, a ovakvi komplicirani slučajevi idu direktno u pravnu službu
3) možeš biti razočaran sam sobom jer je vrlo neodgovorno o tebe, kao bivšeg klijenta da ne vodiš brigu o svojim obvezama i računima. Ukoliko ti račun nije bio potreban, trebao si ga odmah zatvoriti i ćao zdravo
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom