Pogledaj jedan post
Old 25.09.2017., 16:04   #151
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
A da? Samo se zaključilo ili je netko zaključio? Na temelju čega? Relevantno za što?
Pa navodim egzistencijalizam pa je pretpostavljivo da su zakljucili filozofi egzistencije. A relevantno je za covjeka ciji je nezahvalan polozaj s obzirom na vremenitost sada lajtmotiv filozofije.


Quote:
Krivo si shvatio. Ne odvodi Hegel čovjeka na put očaja, nego se čovjek nađe na putu očaja onda kad shvati (ako shvati, jer neki ne shvate nikad) da su njegove uobičajene ili svakodnevne predodžbe o spoznaji kontradiktorne ili pogrešne. Dakle, u osnovi, Fenomenologija duha govori o problemu znanja, o epistemologiji. Ali, s obzirom da ti je to sve prilično nejasno, a ovo je ionako tema koja bi se trebala bazirati na zajedničkom čitanju, zašto se ne pridružiš, pa ne čitaš s nama?
Poanta je da ne vidim svrhu u citanju Hegela pored egzistencijalista. Mozda je to korisno komparacije radi ili stjecanja drugacijeg gledista, no malo sam prelijen za nesto takvo. Mene je iskreno samo zanimalo sto Hegel nudi u navedenom kontekstu.....ocaja koji si spomenuo.....no nekako imam dojam da je ocaj nebitan pa je bar u tom kontekstu nebitna njegova filozofija. Normalno drugi problem je sto se ne mogu oteti dojmu da je Hegel posto poto morao u pricu uplesti i apsolut pa mi se sve to cini kao konstrukcija koja ce se doduse odmaknuti od milostivog pozrtvovnog i suosjecajnog boga, no zamijenit ce ga sada logicni koji time dobiva akreditaciju apodikcije, stvarnosti, neminovnosti, nuznosti itd. Posto je krscanski dosao na klimave noge sa svojom vjerodostojnoscu. A ja sam ateist i to.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom