Pogledaj jedan post
Old 03.02.2012., 15:51   #8
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
više puta sam na proizvodima koje sam kupila u Bosni naišla na tu riječ na deklaraciji.Također se može naći i na proizvodima koje uvozimo iz BiH.
Ja sam znala što znači ta oznaka,ali moja susjeda kojoj sam kupovala u Bosni neke proizvode - čudila se.
Inače,odmah me asocira na onaj turcizam "halaliti".
Isti je korijen i ista semantika.
Moram priznati i mene. Halaliti bi značilo nešto kao oprostiti, zar ne?

Baš me zanima koliko "naših" Muslimana (dakle mahom u Bosni, ali i kod nas u HR i općenito regiji) prakticiraju prehranu po K'uranu (ugrubo bez alkohola i svinjetine- a da ne pričam o halalu).

Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
u Hr može imati samo religijski orijentiranu klijentelu, Hr je premaleno tržište i nezanimljiva turistička meta klijentima koji takvu obradu mesa traže.
U članku su dali dobar primjer za nemuslimanske korisnike halala: u Londonu ima 4 milijuna muslimana, a tamošnja udruga halal potrošača broji šest milijuna. Očito je da promišljanje o zdravoj prehrani seže dalje od vjerskog okvira, no slažem se da je ta svijest kod nas nekako okrenuta jeftinijem, a ne kvalitetnijem.

Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko ce im se to financijski isplatiti ali znam koliko je tesko osobe druge vjeroispovjesti nahraniti jer je suprug nedavno imao poslovnog partnera ortodoksnog zidova i covjek je cijeli dan bio bez jela dok nije navecer otisao u zidovsku zajednicu na veceru
Slažem se- iz razloga koje sam naveo iznad u kvotanju Donate.

Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
ovo mi vuče na lovatorsko preseravanje
Ako misliš zaozbiljno rezervirati par katova nekog hotela, valjda ćeš se unaprijed informirati (a vjerojatno nećeš ti sam jer imaš ljude koji se brinu za takve stvari) pa ćeš tek onda nešto rezervirati,
uostalom, ko ju tjera da jede u hotelu, može sa sobom dovesti svog kuhara.
Pa ako si princeza, računa se da će biti svojevrsnog preseravanja u vidu prostranosti unajmljenoh prostora u hotelu i sl.
Ipak, za takvu vrstu prehrane nije dovoljan samo kuhar, nego i namirnice. A ne znam sad kako ide s tim... samo sam dao primjer iz istog članka.

Opet se vraćam npr. Muslimanima iz naše regije, za koje osobno evo ne znam koliko upražnjavaju prehranu po tim uzusima koje vjera nalaže, a broj gotiju muslimanske religije s daljnjeg istoka je u nas upitna- kao i isplativnost za uvođenje istog.

U Les Points kažu da je pravilo da pribor (noževi itd.) ili mora biti poseban za halal prehranu ili se sterilizirati u posebnim sterilizatorima, koje će oni nabaviti.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom