Pogledaj jedan post
Old 23.06.2004., 11:11   #9
Mentalitet nema veze sa zemljišnim knjigama, jer se po njima i onako ništa nije radilo. Evo primera Vojvodine koja po vama nije "Balkan" (što je zemljopisno istina): 65% zemljišta su u vlasništvu držali Nemci do 2. sv. rata. Svu su tu zemlju posle razgrabili, te nije tačno da su eto Vojvođani znali šta je čije vekovima i da nije bilo grabljenja. Tako je i u Slavoniji i svugde.

Ta su u Srbiji postojale katastarske knjige, to opet ništa ne bi značilo jer bi do 1830. i neke kao vlasnici bili upisani spahije (Srbijanci islamske veroispovesti sa titulama aga, begova i paša i nešto Turaka) i poneki Srbijanac nemusilman blizak knezu Milošu, koji je sam sebe zvao Miloš-beg.

Posle je došlo do popuštanja turske vlasti, ovi Srbijanci pravoslavci su vodili politiku oduzimanja zemlje spahijama i proterivanjem muslimana iz gradaova da bi se dočepali njihove imovine. To se ponovilo i u naradnim ratovima 1870-tih godina. Tako je uspostavljen sistem po kojem se samo čekao neki rat, neka revolucija da bi oni što dolaze na vlast pljačkali one što su se pre njih napljačkali.

Drugo taj mentalitet se ne odnosi samo na one krajeve koje je Magor naveo već i šire. Čak sam i sam dugo bio u zabludi da su Vojvođani kulturniji, dok nisam prošao Vojvodinom i video toliko seljanluka da mi je bilo muka, evo rime Pa i Grci su kao kulturniji. Ne znam da li je neko bio u Atini. Ja sam iz sankcionisanog Beograda stigao tamo i doživeo šok! Nisam verovao da postoji grad priljaviji i haotičniji od Beograda, a Atina je pri tom i turistički centar. Pa i HRT-u su prikazali putopis po Atini gde je prikazan neki prljavi WC. Samo sam rzmišljao šta bi bilo kad bi bar na dan uveli sankcije Atini, mislim da bi se grad raspao.

Što se tiče Vrućeg vetra zaniljivo je to što je Oliver pEvao špicu, snimana je '79. godine jedna epizoda čak u Zapadnoj Nemačkoj. Serija je kasnila sa prikazivanjem jer je 1980. umro najveći naš sin. To mi je jedna od najdražih serija, često je repriziraju ali nikad ne dosadi.

Za opis mentaliteta prinađi na sajtu B92 epizode serije Mile protiv tranzicije. Misim da nema boljeg opisa mentaliteta (osim možda filma Ljepota poroka).
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom