Pogledaj jedan post
Old 04.12.2013., 14:12   #11
Quote:
hkolar kaže: Pogledaj post
Mogli bi razvijati teoriju, pa recimo i teoriju zavjere Eu i slično. Ovo je tema što mi možemo dobiti iz EU, a ono što moramo dati je definirano Ugovorom o pristupanju, što je referendumom prihvaćeno. Koliko ćemo mi uplatititi u EU proračun već je određeno, a na nama samima je izvući što više. Bilo je tema na gospodarstvu i prije, gdje sam napomenuo da je problem kod nas uz rat, pretvorbu i ne postojanje koncenzusa o strukturnim reformama. Da smo ih proveli kao neke druge zemlje iz bivšeg istočnog bloka koje su članice EU, bilo bi nam bolje. Tko može odrezati sve troškove na rashodovnoj strani ? Svi se vežu na proračun, a nema "nove proizvodnje!". Da tema ne ode predaleko....

Ne branim EU , fondove, ali iskustva drugih zemalja govore da se može podići stupanj razvijenosti. Uvaženi kolega, malo proučite Projekte koji su isfinancirani u RH od strane EU fondova- IPA, IPARD, SAPARD, PHARE na strani lokalne zajednice i gospodarstva, pa ćete vidjeti i efekte. Veliki infrastrukturni projekti (željeznice, okoliš, otpad idr.) se može financirati jedino novcem EU fondova i to je jedino održivo. Politika zaduživanja i života preko realnih mogućnosti nas je dovela ispod nivoa 90-tih! Poznajem brojen poduzetnike koji su u krizi rasli, uveli su novu tehnologiju da bi opstali na velikom EU tržištu, ulažu u inovacije i zapošljavaju mnogo ljudi uz iznadprosječne plaće. To je dokaz da imamo pamet, a uz vanjske potpore(grantove) da se može postići dosta.
Pa upravo i razvijate teoriju. U praksi imamo pušionu. I to ne slučajno, nego programirano. I ne bih to nazvao zavjerom, nego prodajom mačka u vreći. Sada smo tobože 6 miliona u plusu, a samo zbog ulaska u EU i odustajanja od ZERP-a, častimo Talijane i Slovence sa 300 miliona, plaćamo stanove "traktoristima" i u Srbiji . A gdje je sve drugo. Očajno provedeni pregovori ("Nema alternative!!", "domaća zadaća"). Zbog ulaska u EU slijedi nam čak i izgledan gubitak teritorija. Naravno ovo radi na principu poker-automata. Neko mora nešto i dobiti, nekom će to ispasti dobro, ali kao nacija u većini gubimo. I sam sam u poduzetništvu i vidim oko sebe krizu, pad narudžbi, neplaćanje, otkaze, poplavu stečajeva i predstečajeva. Ministar više ni sam ne zna koga bi prije iscjedio i koju krepanu kravu izmuzao. Kukaju i seljaci i ribari. Pa gdje su ti benifiti od ulaska (milijarde €€€€€€, za 1 € dobiješ 3 €, željno tržište od 500.000.000 kupaca....)? Sada nam je gore nego na dan prije ulaska, a da ne pričamo o danu prije potpisivanja SSP-a. U predreferendumsko vrijeme tema obaveza i davanja prema EU se izbjegavala, a također i obaveze sufinanciranja svakog projekta od strane RH. Čini se to i danas. Za eurofile to nije poplarna tema. Zar stvarno vjerujete da EU političari žele Hrvatima pokloniti novce ili uzeti, prepustiti nam svoje tržište ili ciljaju na naše pa otvaraju šoping centre, zaposliti svoje ljude ili Hrvate....? Koji dobrotvori..
Inače, ako možete, Vi ili bilo tko drugi, uzmite im te novce iz fondova. Jad će biti manji. Ali dizati EU-niju u vis kao naš blagoslov i spas?!
Također pitanje krivnje za neuspjeh u "povlačenju" (zanimljiv izraz), koja se svaljuje na Hrvate (neorganizirani, nesposobni, Balkanci, bez projekata, lopovi...). Iako se ja ne slažem s tim i mislim da ako naši Dudeki pregovarači nisu imali pojma, oni s druge strane su znali što rade i raznim komplikacijama, postigli da "povlačenje" ide kako ide. Ali recimo da je tako. Da su Hrvati nesposobni dobro "povlačiti" i da se s tim moramo pomiriti. Razlog više, da bježimo što prije iz toga.
goran2hr is offline  
Odgovori s citatom