Pogledaj jedan post
Old 08.11.2017., 02:15   #1618
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Ja uopće ne vidim kako bi to sad neko mogao nešto naplatiti? Nije mi jasno to naplatiti. Ratna odšteta?

Drugo kad pominješ tu Vozuću i tako ta mjesta, trebaš biti jako oprezan (znam šta ćeš sad nabaciti ali nema veze), ne možeš petljati vojne žrtve sa civilinim nikako. A to srpska strana konstantno radi na svim mjestima bukvalno.
I nema šanse da će neki Bošnjački političar otići da se pokloni tim žrtvama niti
ošnjaci ne traže ili očekuju da Srbi idu na njihova vojnička groblja.
Vozuća - vojne žrtve. OK jesu mudžahedini ubijali zarobljenike, ali jako ograničen broj, ali ipak vojne žrtve.

Kod vas ima taj običaj naricanja za tim vojnicima. Kod nas nema toga. Vojnik je izabrao da bude vojnik i poginuo je kao vojnik. Nema naricanja.
Ta žrtva se poštuje i to je to. Ali sam je izabrao da bude vojnik.

Nedavno smo se oko Srebrenice zakačili. Srebrenica (ovo je ono iz zagrade) je bila zaštićena demilitarizovana zona. Znači rat - nema. Gotovo. Ali ne. Ti tvrdiš vojska. Jeste vojska, ali bez oružja u nekoj vrsti konc logora.
Kažeš nije genocid. OK. Ali daj mi navedi jednog zarobljenog da je preživio. bez obzira da li se sam predao u Potočarima ili je zarobljen. Samo jednog, Ako ima jedan - nije genocid.
Što će reći - daih je bilo 100.000 i da su se svi predali. Svi bi bili pobijeni. Svi do jednog. E zato je genocid. Zato što nije bilo šanse ni za jednog. Ni jedan nije imao šansu.
Jel kontaš sad?

Ovo gore je ono u zagradi.

A sad koje izabrao koju politiku.

Pa jel ti vjeruješ da je Milošević stvarno želio Jugoslaviju?
Jel i ti kao i ovi poskokovci tvrdiš da u Karađorđevu nije sa Franjom ništa dogovorio?

Moja teorija je bila da je ovo bio dogovoreni rat. Ali je Alija koji bi vrlo rado pristao na fildžan državu bio izostavljen da bi stvari bile jednostavnije. Alija je bio za svaku varijantu osim za varijantu svršenog čina pred koji su ga htjeli dovesti.

Osim toga bio je pod direktnim uticajem Amerikanaca, kao i danas i potpuno je suludo vjerovati da je Alija tu bilo šta puno odlučivao. Imao je izbor da se prikloni lijevo ili desno, ako ode Miloševiću gubi podršku USA i onda Bošnjaka nema, budući da vidiš da Miloševića više nema.

I sad samo Bošnjacima navaljivati teret za raspad Jugoslavije ili teretiti nas koji ni ideologije nismo imali... mislim...bez veze.
Ne odsteta, nego politicka kompozicija u kojoj cete kroz princip 1 covek, 1 glas, u vidu unitarne drzave nametati vecinsku volju jer vas ima oko 50%... dugo se radilo na obezglavljivanju RS, od Wolfganga Petricha koji je izvorne nadleznosti RS prebacio na nivo zajednicke drzave, vojska, pa se pokusalo i sa policijom... Dodik je dosao uz fanfare MZ kako je reformator, pa je i on morao da zaigra na nacionalno, zabranio prenos policije... i od tad postaje zlikovac... a Mile izvorno bio kod Ante Markovica... na stranu sav krkanluk...

Ne trazim poklonjenje zrtvama, pricam sta se radilo sve... ne smes ti zarobljenog vojnika da obezglavis, i da ti to radi tip dosao iz Tunisa ili Arabije, a to se radilo... to je ratni zlocin... ne samo na Vozuci, nego i Srednjoj Bosni...

U tvom Sarajevu, sta su radili Caco i Juka, Kazani, logori Silos i Tarcin... mog kuma koji je bio guster JNA, cuvao vojnu bolnicu, zarobili su, mucili, jedva razmenili posle... hteli su da ih streljaju... srpski civili iz Sarajeva su kopali rovove na prvoj liniji, neki likvidirani, neki pokradeni... svasta se tu radilo... ko je osudjen za bilo sta od ovoga?! Kaze se nema dokaza, ili sud ih oslobodio... koja je to uteha za zrtve?! Hag je mnoge vase zlocince pustio, ili nije ni sudio...

Oko Srebrenice se ne slazemo, za mene je to zlocin streljanja zarobljenika, a ne genocid, inace bi pobili 25.000 zene i dece koji su transportovani autobusima... to je i etnicko ciscenje... oba teska zlocina, ali ne i genocid... da ne otvaramo to dalje...

Ovo zadnje, nisam ti govorio sta je Milosevic zeleo, nego o odluci Alije da vas gurne u rat raspisivanjem referenduma... drzavu moras da odbranis i oruzjem, a vi to tad niste mogli, tako da je cela odiseja u krvi zavrsena, bez rezultata... zato toliki i bes... mnogo vas je Alija zajebao, vremenom ce to biti i vise jasno...

Ajde da vidimo kako cemo dalje, ove price iz proslosti jesu zanimljive, ali ne kao deo buduceg nekog resenja, jer je to verglanje u leru...
DzonziBG is offline  
Received Infraction