Pogledaj jedan post
Old 05.06.2011., 01:00   #79
Dio članka Antuna Radića iz časopisa "Dom".

Quote:
"U staro vrijeme, i još pred 300 do 400 godina nije oko Zagreba, Križevaca, Siska, Požege itd. uopće u Hrvatskoj s druge strane gore Velebita do mora, u cijeloj toj zemlji NIJE BILO NI JEDNOG HRVATA: Hrvati su bili preko Velebita, bliže moru, a oko Zagrba itd. pa na zapad sve preko Ljubljane i dalje dolje uza Savu sve su to bili Slovinci ili Slovenci. A DANAS SU TU HRVATI! A GDJE SU SLOVENCI? JESU LI SLOVENCI PROPALI? Sudite, jesu li propali: kad je hrvatska vlada i država preko Velebita pri moru propala, preselili su se hravatski bani među Slovence, u Zagreb, ali su se svejedeno zvali hrvatski bani, i vlada se njihova zvala hrvatska. I tako su Slovenci imali hrvatskog bana, ali to njima nije bio tuđi ban, jer su Slovinci govorili slično, ili posve jednako kao i Hrvati. Ali kad imadu hrvatskog bana i hrvatsku vladu, počeli su ljudi sve po malo govoriti da je to i narod hrvatski. I TAKO SU SE SLOVENCI SVE PO MALO PROZVALI HRVATIMA - izgubili su svoje ime, tako da danas ni jedan seljak oko Zagreba ne zna što je to Slovenac ili Slovinac, nego kaže da je Hrvat."
Negdje sam čak naišao na nešto što liči na originalan zapis, što me je potpuno zapanjilo, jer sam bio uvjeren da je ovo do tada bila još jedna u nizu velikosrpskih izmišljotina.

Koliko ima zapravo istine u tome i što nam je Antu navelo na neigranje hrvatskog imena ?

P.S. Ima i neki dio sa "Srbljima pri moru" tako da je sve obuhvatio.

Zadnje uređivanje Reeqwertz : 05.06.2011. at 01:10.
 
Odgovori s citatom