Pogledaj jedan post
Old 26.09.2017., 15:08   #163
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Vidis, uvijek sam trazio koherentnu definiciju boga. Mozes mi ju dati?
Za početak: je li Bog (veliko "B") tvorac svega što postoji? Po definiciji jest. Iz toga proizlazi da je On stvorio sve ljude "in the first place". Dakle ako bilo tko na zemlji umre ovako ili onako, koliko je god dugo živio - ima zahvaliti upravo Njemu. A svi ćemo umrijeti, prema tome onda isto tako netko može pitati a zašto bilo tko umire?

Nadalje, je li svemoguć? Može li nekoga vratiti u život, čak i nakon smrti? može, u bilo kojem obliku - uz uvjet da svijest ostaje ista, tj da je to još uvijek taj čovjek, gledano suštinski.

I treće, je li pravedan? Jest. Dakle svaku eventualnu nepravdu na ovom svijetu On ispravlja na slijedećem. Što će reći, svatko tko je umro nevin, bez grijeha ili bez konkretnog zločina - dobiva zadovoljštinu.

Već ove tri stvari, općevrijedeće ako govorimo o Bogu, daju razliku između čovjeka i Boga. Konkretno, Staljin niti je stvorio te ljude koje je dao ubiti, niti ih može vratiti u život, niti ima mudrosti da shvati implikacije svojeg djelovanja. Također, niti je pravedan da bi, ako bi i imao moći da sve to učini, zaista vratio ljude u život i ispravio svaku patnju i nepravdu.

A tu još nismo ni otišli u kontekst tih redaka iz Tore / SZ, gdje se već na prvu vidi da Bog ne ubija jer Mu se ubija, nego kao posljedica grijeha, na kolektivnoj razini. Istina, nama je možda teže razumjeti zašto ne kažnjava individualno, ali zato postoji ono ispravljanje nepravde na budućem svijetu. Gledano povijesno, radikalne metode su odgovor na radikalne oklonosti: hebreji su bili konstatno izloženi napadima neprijatelja mnogo jačima od sebe, pa su drakonske kazne bile propisane baš zato da se odvrate drugi potencijalni napadači.

Da se razumijemo, ja osobno ne vjerujem da bi Bog naredio ubojstvo nevine osobe (nevine prema Božjim tj vlastitim kriterijima), ali i da jest, On je ustvari jedini koji to može riješiti na način da na kraju priče nitko ne bude ni najmanje oštećen.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom