Pogledaj jedan post
Old 21.08.2003., 17:00   #14
Re: Re: Molitva !

[QUOTE]Vještac kaže:
[B]Da li molitva pomaze ?
Da, iskrena molitva autentičnom vjerniku pomaže, u to nema sumnje!

Meta12:
Mozes li mi objasniti, kako dodje do toga djelovanja ? Da li si ipak misljenja, da se tu radi o samosugestiji i njezinu ucinku ?
Ako mislis da se o tome ne radi, onda nam opisi to djelovanje molitve. Da li rijeci imaju same po sebi neki ucinak ? Ako mislis, da izgovorene rijeci imaju moc u sebi, onda je to okultna magija.


Da li je molitva potrebna ?
Kako kome, ovisno o osobnosti i osobnoj filozofiji/religiji. Netkome je životno potrebna, nekome nije.
Meni nije potrebna, kao ni dobrom dijelu mojih prijatelja. Uglavnom svoje probleme rješavamo sami, svojim snagama.
"Čuvaj se sam, pa će te i Bog čuvati" - omiljena je izreka mog dobrog prijatelja. Kad to izgovori, redovito poljubi križ koji mu na lančiću visi o vratu.

Meta12:
OK!

Da li Bog reagira na molitvu ?
Onome koji uistinu koji vjeruje, Bog reagira. Bez sumnje.

Meta12:
Kako bi nam to mogao plasticno opisati ? Kako Bog djeluje na molitvu ?
Nisam ja protiv ove tvrdnje, nego me zanima, kako ti to zelis obrazloziti ?


Da li se recimo isplati moljenje Krunice?
"Isplati" je trgovački pojam, vjerovatno si mislio na to da li je krunicom poluatomatizirani niz molitvi efikasniji od one "stand-alone" koncentrirane molitve.
Vjerujem (jer osobnih iskustava u tome nemam) da jači efekt ima pojedinačna molitva na koju se čovjek koncentrira i u njoj sudjeluje svim svojim duhom, dušom i tijelom, nego takove "rafalne" molitve.
Nije riječ samo o kršćanstvu, poznati tibetanski "molitveni mlinovi" su mi uvijek izazivali ironičan osmjeh na usnama.
I u ratu bih radije bio precizni, koncentrirani snajperista, nego mitraljezac.

Meta12:
Ostavi svoju ironiju u ovoj diskusiji, a skoncentriraj se na temu.
Zasto "molitveni mlinovi" u Buddhizmu nisu toliko efikasni, kao mlinovi katolicke krunice ? Pitanje je ozbiljno, pa onda pazi sto ces odgovoriti !


Sve o, protiv i za molitvu ?
Sto je vase misljenje o tome ?


Ništa ni za ni protiv, mislim da nema univerzalnog recepta ni rješenja.
To što je moj pristup bliži onome "Delaj, ovdje i sada!" nego "Moli, kaj se, nadaj se!", ne znači da mislim da je molitva manje vrijedna.
Koji način kome odgovara ovisi samo o njegovoj osobnosti.
Kao što Meta simbolično prikaza, meni osobno molitva ne bi ni malo pomogla.
Jer nikad nisam uplatio tiket.

Meta12:
E vidis Vjestac, vrijeme je da jednom uplatis lotto, jer bez uplate ti ni molitva nemoze pomoci da bi dobio. I sam Bog bi ti to preporucuo, jer ti ni On nemoze pomoci bez uredno uplacenog"tiketa".
M.
Meta12 is offline  
Odgovori s citatom