Pogledaj jedan post
Old 19.09.2012., 14:32   #10344
Quote:
lataejio kaže: Pogledaj post
Najprije, financijsko stanje HAC-a je ponajprije pokazatelj kako se njime upravlja a ne jesu li autoceste korisne za gospodarstvo ili ne. To je deplasirana rasprava. Pogledaj Njemačku. Tamo su autoceste besplatne čak.



Skretanje na staru cestu nije nikakav a kamoli sjajan pokazatelj koliko turisti cijene duple cijevi tunela. To nema veze jedno s drugim.



Opet ponavljam, ako ćeš ti to i zvati komocijom ja ti pokušavam objasniti da je komocija turista jedan od elemenata koju zemlju čini manje ili više konkurentnom. Tamo gdje se turisti osjećaju komotnije, ugodnije i bolje tamo i dolaze i tamo se zarađuje više novca.



Ne možeš uspoređivati Francusku i Hrvatsku. Francuska je i značajna emitivna pa i tranzitna zemlja a Hrvatska je destinacija. Također, Francuska ima neke svoje turističke adute s kojima se RH ne može mjeriti.



Ni usporedba s Turskom ili Grčkom nije najsretnija. Turska bi se, recimo, po broju stanovnika i veličini prije mogla usporediti s Španjolskom koja ima, nagađat ću, možda i duplo više turista nego Turska. Vjerujem da i Francuska ili možda čak i Njemačka imaju više turista od Turske. Štoviše, mislim da smo po broju turista po glavi stanovnika mi bolji od svih tih zemalja.

Naravno da bi bilo pretjerano reći kako je to zato što imaju bolje autoceste od Turske. Svaka zemlja ima neke svoje adute, specifičnosti i okolnosti koje uvjetuju tip turizma koji se razvija. Razlikuju se i turisti koje neka zemlja privlači. Hrvatska kao zemlja relativno blizu velikih emitivnih tržišta svoju prednost traži upravo i u tome da ti Europljani u našu zemlju mogu brzo i ugodno doći automobilom. Mislim da više od tri četvrtine naših turista dolazi automobilom. Dakle, s obzirom na tip turista koji dolaze u Hrvatsku, prometna povezanost, ili komocija ako tako hoćeš, je jedan od najvažnijih čimbenika



Pa ja bih rekao i da su i tuneli s četiri trake na istim takvim autocestama standard.



Slažem se da i tome treba posvetiti pažnju. Ali što si ti konkretno učinio u tom kontekstu? Jesi li otvorio neku temu o tome i sudjeluješ li na njoj tako marljivo kao na ovoj temi o komadu betona?
Preskupa je ta infrastruktura za malu Hrvatsku. Preskupa. 3 mld EUR duga nije došlo samo iz krađa i nemarnog upravljanja. Jednostavno, premali je promet da nam se isplati imati te i takve AC kao šta ih danas imamo. Čak i da se turistički promet nekim čudom podupla ne bi ih učinio rentabilnima.

Neusporedivo je gledati gradnju AC u jednoj velikoj i razvijenoj zemlji i u jednoj maloj Hrvatskoj. 100 km AC koštati će isto, ali iskoristivost će biti nemjerljivo veća u razvijenoj i većoj zemlji. Njemačka je poseban primjer. Njen A-bahn je inženjersko čudo iz 30-ih godina i ta AC je već odavno isplaćena i eksploatirana davnih dana, tako da je jasno da nema potrebe za dodatnim plaćanjima.

Što se tiče izlaska iz CEFTA-e, već sam ispisao na stotine postova, posebno na temama o EU integracijama. Ali ta tema, kao i većina gospodarskih tema, ne pobuđuje ni izbliza toliki interes koliko velebni infrastrukurni radovi, pa prolazi nezamijećeno.
Plazibat is offline