Pogledaj jedan post
Old 23.12.2010., 23:25   #12
Quote:
Tussaud kaže: Pogledaj post
E ovako za ove zaintereresirane za studiranje (a i sama sam takva) evo informacija koje sam prikupila. Dakle, vjerujem da za Hrvstaku kao i Bosnu vrijede određena pravila jer obje imaju međunarodne sporazume. Dakle potrebno vam je prvo da položite prijemni ispit u svojokj zemlji, i onda se možete prijaviti. Iamju ljetni i zimski semestri, tako da oni za završenom srednjom pretpostavljam upisuju zimski (od 1.10.) tamo piše da je obavezno elektroničko prijavljivanje prvo, i da je jako bitno to na vrijeme poslati. Ima također i aplikacija koju ispunjavate. Onda, bilo bi poželjno da imate certifikat o završenom kursku njemačkog jezika, ali ako nemate, oni vam nude kurs koji je obavezno položiti i sastoji se od tri semestra. Jedan semestar kursa košta 350 eura, u tom periodu možete služasti predavanja ali ne smijete ništa polagati. Domovi vam se kreću negdje od 200-500 eura, dom plaćaš za čitav semestar i dom od 250e je super, taj većina uzima, i nije teško upasti koliko mi rekoše, jer stalno neki izlazi/ulazi, jer ih je većina tu jedan semestar i tako. Dakle ima za svakog ponešto (cijena mislim), as if apartmani, dijeljenje sobe, opremljena soba i to.. čula sam da mjesečno treba oko 4000 kuna, nekad manje, nekad više, raditi se isto može, ali na crno (ali valjda većina ih radi). Godina se plaća 700 eura (ukupno, dakle plaćaš pola na jednom sesmetru, pola na drugom). I pazite ovo - ako položite sve ispite (a praviš sam sebi raspored predavanja i ispita) - i položiš sve ispite (s tim da neke možeš isto prenijeti) vraćaju ti novac plaćen za školarinu!!
Ja još uvijek istraujem što se financisjkoj dijela tiče, pa ćemo vidjeti. Evo i linkova nekih:

http://www.joineusee.eu/DOCROOT/Info...0of%20Graz.PDF

http://www.uni-graz.at/#

(na zadnjem linku imate u gorenjem desnol uglu da na eng. prevedete ako ne znate dobro njemački kao ja )
ćao, vezano za njemački , možeš ići od 1 do 4 ili pet semestara, ali za ovaj 4 mora ti univerzitet odobriti, ali ako već znaš njemački možeš ga odmah polagati i tako onda ne ići na kurs. kurs u Grazu je 320 eura.
lostseele is offline  
Odgovori s citatom