Pogledaj jedan post
Old 15.08.2016., 15:58   #33
Quote:
kradem kaže: Pogledaj post
Baština komunizma nema izravne veze s idejom komunizma, ona joj je antipod u ovom kontekstu koji on ističe - baština komunizma u ovom našem slučaju, prema autorovom mišljenju, je ono što nam je ostalo negativnog u društvenom ponašanju kao posljedica prakticiranja komunističkog sustava.



Da, ali ti si sama kao kontrargument priči o tim i takvim nostalgičarima počela priču o domoljubima, te onima koji vole svo Čovječanstvo, a ovi iz te skupine nisu ni jedno, ni drugo, i to nisu prema tvojim tumačenjima.
Komunističkog sustava nije nikad nigdje pa ni u Jugoslaviji bilo. To bi autor, ako je obrazovan, trebao znati.

Dakle, ništa nije moglo ostati kao posljedica prakticiranja komunističkog sustava.

Inače, društvima, ljudskim organizacijama, bavi se sociologija a ne politologija. Jedan od vrlo poznatih, nažalost pokojnih, hrvatskih sociologa je Ivan Županov, pa ako te zanima ta tema predlažem ti da pročitaš njegovu knjigu *Od komunističkog pakla do divljeg kapitalizma*. Naslov neka te ne zavede, ono komunistički pakao trebalo je biti u navodnicima.

Što se tiče domoljublja i nostalgičara, u prvom postu sam pisala i o domoljubima i o globalistima i o nostalgičarima, misleći da će biti forumašima razumljivo. Uvidjela sam svoju grešku pa sam u drugom postu dala samo definiciju domoljublja i nastavila samo o domoljublju.

Bojim se da je paralelno pisanje o domoljublju i globalizmu, pogotovo ako se svemu tome doda nostalgičarstvo nerazumljivo većini.

Ti pojmovi su isprepleteni i različiti ljudi *prakticiraju* ih na različite načine.

Isto tako mogu biti i isprepleteni, pa netko tko je domoljub može jednako tako biti i globalist (u smislu da voli i svoju domovinu i istom jačinom čitavo čovjačanstvo sa svom njegovom baštinom), neki domoljub ne mora biti nostalgičar (u smislu da je nostalgičan za prošlošću vlastite domovine).

Uzmi za primjer ove sada što kao rimski vojnici sudjeluju na svakoj fesšti i u najmanjem selu uz Jadransku obalu *dočravajući* turistima neku hrvatsku prošlost.

Oni su nostalgični za Rimskim carstvom a ne za Hrvatskom. Oživljavaju povijest rimskog carstva, ne hrvasku povijest.

Da skratim, ljudski odnosi su vrlo složeni i treba ih dobro poznavati da bi ih se razumjelo.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom