Pogledaj jedan post
Old 26.03.2015., 05:11   #91
Što se tiče "postojanja mislitelja", do njega se ne može, dakle, doći nekom metodom gdje ćemo kopati i računati dok ne udarimo o zlato; ona može biti evidentna samom subjektu koji misli neke određene mȋsli. Drugim subjektima/misliteljima postojanje drugih subjekata/mislitelja (famozni "problem drugih umova") može biti "evidentno" iz nekih drugih razloga ili u njih može sumnjati. Ovo potonje je situacija kad pomislite da neka osoba ne bi mogla proći Turingov test.

A zar nije i Turingov test u svojoj metodi bitno subjektivan? Jest. Turingov test je zapravo metodički gledano dosta banalan, a nužno se oslanja na ovaj hermeneutički moment tumačenja. Turing je bio izvrstan znanstvenik i inženjer, ali čini mi se da je bio daleko lošiji filozof. Uostalom, čini mi se da je "problem drugih umova" više pseudoproblem nego neki ozbiljni znanstveni problem.

Inače, kad gore koristim riječ "mislitelj", vjerujem da je jasno da ne mislim na ono što se često podrazumijeva pod time u kolokvijalnom izričaju (zapravo, za to mi se čini puno prikladnijim riječ "mislilac", iako u zadnje vrijeme iz nekog razloga, mnogi koriste riječ "mislitelj", vjerojatno zbog toga jer je iz toga lakše izvesti manje rogobatnu konstrukciju u ženskom rodu - "misliteljica"), nego na svakoga tko vrši "radnju mišljenja", svakog samosvjesnog misaonog subjekta.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline