Pogledaj jedan post
Old 12.02.2015., 22:12   #16
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Hiljadu puta prežvakano pitanje.
Slobodna volja je najstakleniji pojam u čovjekovoj ličnosti.
Moja slobodna volja u ovom slučaju jeste da ja biram gdje ću,kada i kako putovati.No pitanje je zašto sam tako izabrao?Tu je onaj sindrom profesora Baltazara,gdje razmišlja kako preći ulicu i filozofira.
Ako sam ja izabrao jeftiniju i kvaliteniju uslugu tog aviona i te kompanije,onda na neki način to i nije bila slobodna volja jer svako bira ono što je bolje za njega.Zapravo ja jesam slobodno odlučio ali je to uslovljeno drugim fakotrima i slobodna volja bi po meni bila neka elastična masa koja zavisi od unutrašnjosti pojedinca i spoljnih fakotra i ona ulazi u taj kalup i oblikuje se po potrebi na njega.

Takođe,kada bi dulje ulazili u analizu svaka odluka pokreće mehanizme u nama samima i jedni su uslovljeni drugima.Tako npr.razlog što sam ušao u taj i taj avion je taj što sam htio na odmor putovati,a razlog tome je što sam dobio platu a razlog tome je što sam radio itd.
Ako bi time išli unazad za moju ličnost bi došlo da je osnovni uslova da budem u tom avionu bio taj da posotjim tj.da sam se rodio i onda retoatkivno ćemo time stići do početka (kako je sve nastalo) i to je temeljeno pitanje filozofije.

n00e-Čak i da znaš sve o svakoj čestici u svemiru,ne možeš ništa predvidjeti (bar na duži vremenski period) jer posotji bezbroj kombinacija a samo malo odstupanje od proračuna ili promjena tih čestica dovodi do haosa i promjene sudbine i dešavanja.


ako znam polozaj svih cestica i sva pravila koja djeluju,onda mogu znati sve,i buducnosti proslost
pod pretpostavkom da su pravila stalno ista
npr. kod nas vrijedi e=mc2 i stalno je tako
ali ako se pravila mjenjaju npr. u ovoj sekundi vrijedi e=mc2 a u sljedecoj sekundi vrijedi e=3/4mc2 a u sljedecoj e=1/8mc2 itd.......
onda nebih mogao znati,osim ako znam redosljed po kojim se pravila mjenjaju
ali posto se pravila u nasem svemiru ne mjenjaju,to znaci da postoji sudbina
i ako je nasa sudbina da ju saznamo onda cemo ju saznati....

pokusat cu malo objasniti slobodnu volju,individualnost ne postoji
zamislite dva lava: lav A i lav B
lav A zivi u diviljni i napada sve sto se krece kako bi se prehranio i prezivio
lav B zivi miran zivot u zoloskom vrtu,i redovno dobiva hranu
lava A je njegov tata ucio kako da lovi hranu
lava B je covijek naucio kako da ljencari po cjeli dan i ceka da mu covijek da hranu


kad lav A vidi covjeka(ili bilo sta sta se krece) on ce ga napasti,jer su vanjski utjecaji(u proslosti) oblikovali njegov mozak na nacin da misli da mu je covijek neprijatelj
kad lav B vidi covjeka(ili bilo sta sta se krece) on ce biti sretan,jer su vanjski utjecaji(u proslosti) oblikovali njegov mozak na nacin da misli da mu je covijek prijatelj i da ce mu dati hranu
https://www.youtube.com/watch?v=a4dWTKo5u7M

vi ne mozete reci da je lav A "glup" ili "bezobrazan" ili nesto trece
niti ne mozete reci da je lav B "pametan" ili "miran" ili nesto trece
oni su ono sto jesu zbog vanjskih utjecaja,a ne zbog neke njihove invidualnosti(individualnost ne postoji)

to je kao da mene mama i tata odgajaju na nacin da svakim put kad vidim crnca,tebam ga ubiti i daju mi oruzje
znaci ja nebi znao da je zemlja okrugla,nebi znao da postoje kontinenti,ne bi znao da ljudi ide u vrtice,skole,faksove,da prate sportove,da gledaju televiziju

sve sto bi ja znao je da kad vidim crnca,trebam ga ubiti,i nebi nista radio po cjele dane,nego bi samo cekao da prode neki crnac(jer mi mozak nebi znao da postoje ostale stvari u svijetu)

ponasanje covjeka je odredeno
1.njegovim genima(taj dio je gotov kad se rodi)
2.vanjskim utjecajima(taj dio je gotov kad umre)

ako imate
osobu A o kojoj se brinu roditelji,maze ju,paze ju itd.... ta osoba ce biti sretna(ali ne zbog neke svoje "individualnosti")
osbu B koju roditelji tuku,ponizavaju itd.... ta osoba ce biti tuzna (ali ne zbog neke svoje "individualnosti")
input=output
sta dajes to i dobijes
ja (ili bilo tko) nisam ono sto jesam zbog svoje "individalnosti" nego zbog svojih gena(na koje nemam utjecaj) i svojih vanjskih utjecaja(na koje nemam utjecaj)
nadam se da je barem netko razumio
n00e is offline  
Odgovori s citatom