Pogledaj jedan post
Old 03.11.2003., 02:24   #86
Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
El-Kalem kaže:
Svaka i tebi casht i tvom mozgu, ali bom sa vishe izvornih 'glava' se daleko stize.
Veliko je pitanje koliko su to sto ti smatras rijecima izvornih glava, izvorne glave zaista i rekle. Hadisi su zapisani preko 200 godina poslije Poslanikove smrti, a ja ti ljudska sjecanja i zapise po principu "rekla kazala" ne uzimam zdravo za gotovo, pa taman da su u pitanju i najuglednija imena islamske povijesti. Jednostavno, moglo se ljudima pripisati nesto sto nisu rekli.

Ti kad citas Shafiju i njegove stavove o dzihadu, ti pomislis da nikad nije bilo militantnijeg muslimana od njega do Ibn Wahhaba. Ali, dobro rece profesor Rahman Fazlur: "Bog zna je li on to i rekao ili mu je ko pripisao da ugrabi neki autoritet i pokrene dzihad protiv Zapada."

Islamski teolozi su osobito manipulirali Qur'anom i hadisima kada je trebalo opravdati ekspanzionisticke napade. Nije se Islam bas milom prosirio toliko po svijetu (izuzev Indonezije).

Da sad ne skrecem s teme; cast ucenim glavama, ali nece oni za mene odgovarati pred Bogom. A ti odustani od svog razuma koliko god hoces, i predaj se, i klanjaj se pred misljenjima svojih alima, to je tvoje pravo. Nekad se to moze protumaciti i kao kufr (bogohulje)

Quote:
El-Kalem kaže:
Ma nikad im nece biti jasno, i uvijek ce pitati i pitati, dok im jednom ne dosadi, pa se sami fate knjiga, jer ocito su sve te stranice shasha. Nego, shta ce takvi kad ispuscaju te web stranice?
Pretpostavljam da se ovo odnosi vise na mamu, nego na mene. Usput, citas li ti ikakvu drugu literaturu osim islamske?

Selam ti salje

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom