Pogledaj jedan post
Old 26.03.2011., 06:00   #11
Hmm, ja točim obično ulje od pomfrita, koje je sigurno gore od biodizela.

Kad se tako paušalno priča o biogorivu treba nešto razjasniti:

Ukupne količine obradivih površina u Europi/svijetu koje su dostupne za takvu proizvodnju, a da i dalje ostane dosta ljudima za hranu, nisu dosta ni da pokriju 10% potrošnje nafte/benzina(tj biodizela/etanola). pogledajte koliko se milijuna barela troši dnevno-samo ameri preko 20, a koliko se tona ulja/žitarica proizveda. I sve jasno.

a i time se npr amerika riješila golemih viškova žitarica koje je država morala otkupljivati i kasnije nekome za džabe uvalit. Pa amer dnevno potroši 10 l benzina, a ne pojede 15kg kruha! Tu je šansa i za naše poljoprivrednike, a i državu, koja onda treba davati manje poticaje, kad se te kulture isplate po Ha mnogo više(npr neka japanska trska navodno daje i preko 10t biodizela po Ha , a žita mislim da neide preko 4-5 t, još je i manja cijena žitu).

Kad to razjasnimo, onda se zapitajmo ima li ova polemika -podržavaju li noviji motori takvo gorivo uopće smisla. pročitao sam svojedobno Actrosovu disertaciju, i mislim da je pogreška šte se ide prema direktivi E85 i miješanju biodizela u "obični dizel", tj etanola u benzin. Jer, tehnologija motora napreduje svakim danom, a goriva(dobro, inino možda i ne) su također bitno naprednija nego prije 30-40 godina. Moguće kvarove se može izbjeći tako da se prodaje D85(vidio jednom na pumpi u austriji), u kojem je 85% biodizela- i da to toče stare čađare, koje time npr. u neimačkoj mogu ulaziti u centre gradova.
Dakle, autoplin/biodizel ili kazna što zagađuješ. A već godinama je proizvodna cijena biodizela manja od nafte, kao što je i autoplin jeftiniji od benzina. Porezno opterećenje je nebitno, jer kao što nikad neće biti autoplina(propan-butan) za više od 5% benzinaca, neće biti ni biodizela za više od 5% dizelaša.

Amen.

P.S. : dok god ima na cesti min. tih 5% W123 i GI, II, i kojekakvih tamića i merc kombija iz 70/80ih, treba im dopustit da i dalje voze na taj način, a ne CIOS(tako i Wonder zadovoljan). A ne silovat nove motore euro5, uskoro i 6 tim mućkarijama. Pa i inino gorivo će te zeznut dosta brzo ako si te sreće...
__________________
"If Chuck Norris were to be reincarnated as a car, he would be the Land Rover Defender."
Volvo 850 R. Bork Bork Bork

Zadnje uređivanje Felicius : 26.03.2011. at 06:05.
Felicius is offline