Pogledaj jedan post
Old 03.11.2004., 00:50   #10
Quote:
El Tomo kaže:
Postojali su prije nekih desetak godina, a ja ih jos uvijek imam ispred svoje zgrade u Zagrebu. Uglavnom, to su veliki zeleni kontejneri podijeljeni na pola (ili na tri, vise se ne sjecam), sa isto toliko rupa. Na svakoj rupi pise 'bijelo staklo' ili 'tamno staklo'. Postojala je jedna firma u Zagrebu koja je sredinom devedesetih pocela sa recikliranjem boca. Pri tome najvise zaradujes ako recikliras odvojeno tamno i svjetlo staklo. No, ubrzo su shvatili da nase pametno stanovnistvo ne samo da ne razlikuje tamno i svjetlo staklo, vec ne razlikuje niti plastiku, organsko smece, limenke i PET ambalazu od obicnoga stakla!!!!

Kako zajednicki? Ja sam ih vidio odvojenih. I mnogo je lakse manipuliranje odvojenima kasnije pri transportu.
Ne znam, kod mene u kvartu ima par zelenih kontejnera za staklo i nema odvojenih rupa za tamno i svijetlo.

Uostalom, zar zeleno staklo nije mješavina?

Isto i s PET i limenkama. Svi kontejneri su zajednički. Čak i kad imaju 2 rupe (1 za PET, drugu za limenke), kad proviriš u kontejner vidiš da sve unutra pada na isto mjesto tj da nije razdvojeno.


Quote:
El Tomo kaže:

To je najveci problem u hr. I zato se i radi tolika kampanja za recikliranje, kako bi se ljudi naucili, senzibilizirali i napokon 'natjerali' da otpad uvijek razdvajaju. Jedna krivo ubacena limenka uzasno poskupljuje proces recikliranja i zagaduje inace vrijedni otpad.

Na taj nacin pripremaju teren. Jer nema smisla sada dovesti strojeve i postrojenja za recikliranje u hrvatsku kada ljudi nisu disciplinirani, i kada su troskovi razdvajanja otpada visi od troskova njegove reciklaze. A samo zbog neznanja i nediscipliniranosti.
Pa, čuj, IMO to i nije baš najbolji način da se ljudi informiraju.
Treba ljude naučiti da npr skidaju čepove (na nekim kontejnerima piše da se to mora, na drugima ne), da razvrstavaju staklo (kako ih to misle naučiti ako ima tako malo takvih kontejnera).
Govori se - reciklirajte, a ne kaže se baš kako.
Ti to zoveš pripremanje terena, ja to zovem - rade majmuna iz mene.
Ako ja po snijegu, bljuzgi i ledu na minus 10 vučem velike vrećice do kontejnera, a oni to bace na smetlište, onda im poručujem sljedeće - :2up:
Potala is offline  
Odgovori s citatom