Pogledaj jedan post
Old 29.09.2013., 18:42   #17
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Divna tema.


Reci, kad se kući ne slažeš s nečim što kažu tvoji, kažeš li mami:
"Jao koja si ti glupača, ne mogu vjerovati da si to rekla. Imam pravo reći ti da si glupača jer to što pričaš nema realnu podlogu. Jednostavno si glupa."


?
Nije možda lijepo, nit pristojno, ali moje je pravo da to kažem, da.

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Au contraire, demokracija jest shvaćanje da ne postoji društvo bez prava i OBAVEZA, što znači da se ne moraš slagati s drugima, ne moraš ih voljeti, ali im moraš dati pravo na različitost mišljenja bez da na njima ispoljavaš verbalne frustracije.

Demokracija jest suživot različitosti.
Zašto bi moja obaveza bila da se moram sa svima slagati i ne reći nekome da je glup ako mislim to? Reći nekome da je glup tko tvrdi da je Zemlja udaljena 2 km od sunca je jednako dobar argument kao matematički i praktično mu dokazati da Zemlja nije udaljena 2 km od sunca. Samo zavisi o tome da li ćeš uzeti dulji ili kraći put kod izražavanja svog mišljenja. Taman da si u krivu i da Zemlja zbilja jest udaljena 2 km od sunca, opet imaš pravo reći drugoj strani da je glupa jer je to sloboda govora.

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Tako je.
Načinom koji je komunikacijski prihvatljiv i koji nije uvredljiv za drugu stranu. U civiliziranom društvu, odrasli ljudi imaju takav stupanj retoričkih vještina da su u stanju debatirati bez da se međusobno pičkaraju.


Ti nemaš pravo nikome pričati da je kreten.
Tuđi stavovi i način života nisu tvoja briga.
Tko ti se ne sviđa, makneš se od njega i bok.
Ako ti je teško voditi priču na kulturnom nivou, nitko te ne prisiljava da ju započneš.

Poanta nazivanja "kretenom" nije u razgovoru na nivou, već želji da se drugoga verbalno izmaltretira, potčini i prikaže manje vrijednim.
Zašto tuđi stavovi ne bi bili moja briga ako ih druga strana meni iznosi? Ja imam pravo reći što mislim o tim stavovima i imam pravo reći da su retardirani. Ne imati pravo kritizirati tuđe stavove je nedostatak demokracije. To nema veze sa "kulturom". Mi odavno ne živimo, niti smo ikada živjeli u kulturnom svijetu. To je iluzija koja više služi za prikrivanje svog pravog lica i za laganje ljudima u lice.
Reći nekome da je idiot je osobno mišljenje i kao takvo se može izreći.
Jer gdje ćeš onda postaviti granice što je uvreda? Uvreda je ako kažeš za nečiju religiju da je idiotska? Pa to je osnovno pravo demokracije - tvrditi za SVE u što drugi vjeruju i što govore da je kretenizam. Bez takve kritike zdravo društvo ne može opstati.
To što se tebi, meni Ivici, Marici i Peri 'NE SVIĐA' da je tvoje poimanje idiotsko nekome, te da smo samim time i mi idioti u očima tog čovjeka nije problem tog čovjeka, već naš problem što nismo u stanju prihvatiti da se netko ne slaže s našim idejama i svjetonazorima.

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Reći ću ti ja kako funkcionira internet forum kad se dopuste neke stvari.

Prvo, pojam velike slobode i liberalnosti je jednostran, što znači da bi se svi pičkarali, ali samo u situaciji da oni daju uvrede, ali ih i ne žele primiti. Tako da se međusobno iskasape i onda se isprijavljuju. Ali nitko neće prijavi sebe, samo drugu stranu. Tako u 10 dana dođeš do 300 prijava, ne zna se tko pije a tko plaća i imaš potpunu anarhiju.

To nije svrha internet rasprave.
Internet rasprava je mjesto kulturnog razmjenjivanja dijaloga u vidu različitosti mišljenja. Na nivou primjerenom kulturnoj komunikaciji.

Nećeš ni na poslu kolegi s kojim se ne slažeš vikati da je idiot i kreten.
Niti ćeš to vikati šefu. Možeš jednom, a onda ti slijedi otkaz. Ili disciplinski postupak. Internet forum nije nimalo drugačiji.


Dok razmjenjuješ mišljenja s njim na način koji je javan - što teme i jesu, da, moraš ga poštovati, kao sugovornika. Ne moraš ga poštovati inače, ne moraš ga voljeti, možeš ga prezirati i što sve ne --- ali, tema nije mjesto gdje bi ti javno kasapio drugoga. Na kraju krajeva, imaš PM, pa onda ako te druga strana prijavi, sam prihvaćaš rizik.

Ne znam zašto bi čitatelj koji prati temu jer mu je zanimljiva, trebao čitati nečije interne prepirke i uvrede.

Bio sam na dosta poslova gdje su si vikali "kretenu jedan, idiote, budaletino" i to kad je radnik to vikao šefu koji ga je tada slao nakon toga u pičku materinu. Posljedica nije bilo. Jednom mi je rekao jedan da odem zatvorit vrata na dnu hale i da pošaljem u pičku materinu onoga tko ih je otvorio. Ja otišao dolje, zatvorio vrata i vratio se. I on pita mene "jesi ih poslao u pičku materinu?"
Ne znam kakvo ti poimanje o 'poslu' imaš, no znam da su puno zdraviji i normalniji međuljudski odnosi gdje si na otvoreno jebu sve živo, nego gdje ti se obraćaju sa 'Vi', a pritom igraju zakulisne igrice i uništavaju te.

Naravno, pičkaranje zbog pičkaranja je recimo besmisleno, no ako ja ne mogu izraziti svoje mišljenje da smatram da je sugovornik glup, koliko god se to njemu ne svidjelo, to je već dokaz manjka demokracije po meni.

Red se na forumu može održavati i na pametnije načine jer ako ti stojiš sa šibom iznad forumaša da oni ne smiju reći što misle, tada će tema na kojoj netko sere kvake jednostavno zamrijeti i ljudi neće sudjelovati u njoj više. A zašto je tome tako!? Zato jer znaju da ne mogu reći da je nečija religija sranje i govno. Ne možeš nikome zabraniti da to kaže. ili da kažeš nekome da mu je glazbeni ukus govno kao i način razmišljanja. To je sve sloboda govora.

Za Busha su u SAD-u na vijestima sjećam se raspravljali da li je on idiot ili ne. Raspravljali su o tome i nazivali ga svakako. Mi smo očito daleko od tog pojma demokracije jer ga ne razumijemo.

Naravno, svjestan sam da muzem krepanu kravu sada, ali da su svi ljudi zreli, normalni, zdravi i da znaju primiti uvredu na svoj račun ko ljudi, onda bi i forumi uvijek puno normalnije funkcionirali.
Danas kada napišeš nešto drugi ti pišu da ne smiješ to tako napisati. To je jad i bijeda.

Tako sam ja napisao nešto o jazzu na podforumu "glazba" i ispalo je da su mi se odmah počele imputirati razno razne izmišljotine koliko god sam to pristojno rekao jer ljudima je tamo jazz sveta krava.
Na žalost, ljudi ne shvaćaju još uvijek da svatko ima pravo na mišljenje.

Danas je isto svatko trol na forumu tko ne sere hvalospjeve na temi gdje svi seru hvalospjeve o nečemu. Čim zađeš u raspravu pokupiš ban zbog trolanja.

Meni to pokazuje jedan veliki nivo beskaraktera društva. Još se uvijek nismo maknuli od čopora pavijana sa svojim malim psihičkim sklopovima, pa nam zato i trebaju pravila razno razna i netko sa šibom iznad ko da smo mala djeca u prvom osnovne.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom