Pogledaj jedan post
Old 19.09.2014., 18:02   #78
Quote:
fotko kaže: Pogledaj post
Znači neznaš.

Evo, nisam nigdje spomenuo opremu (to kaj jedan full frame košta nekih 40000 kn nema veze,jedan zamjenski full frame 20000,blic 3000, objektivi cca 40000 minimum, ali dosta je jedan mali fotić i objektivić. Da ne spominjem opremu za video gdje su kranovi i sl).
Dragi Fotko. Osobno se bavim istim poslom, i slažem se da su fotografi masno podcjenjeni jer ljudi misle da je dosta uperit, stisnut gumb i slika izlazi savršena.

Ali ne pretjeruj sa ciframa. Napisat "jedan full frame košta 40 somova" je kao da kazes "jedan auto kosta 100 tisuca eura". Košta da, ali ne svaki.

Nikon D600 je full frame, jedan ODLIČAN fotoaparat i košta koliko, oko 10 somova? Dodaš na to fiksni nikkor 50mm objektiv F1.8 i recimo nikkor 18-200mm F3.5, ne znam kolko točno ta 2 objektiva koštaju, ajmo rec nesto oko 20 somova ukupno, plus fotic cine cifru od cca 30 tisuca kuna. A ne 80 tisuca. Hoćeš me probat uvjerit da postoji nešto sto sa tim fotićem i ta 2 objektiva ne mozes odradit?

Ponavljam, i ja sam fotograf, ali ne pretjerujmo s ciframa brate mili...

EDIT: Da budemo iskreni s ljudima, reci cu sad otvoreno od jednog fotografa.

Ajmo reć snimanje i fotografiranje svadbe, pocevsi od spremanja pa do nekakvih 3-4 ujutro. Ako se dogovori cijena, sad cu bubnut 6000kn za jedne klasicne svatove gdje se ne trazi nista ekstra, samo da se korektno odradi, bez ne znam kolko fotoaparata i kamera i bla bla bla. (recimo 100 fotografija za zahvalnice ukljuceno u cijenu) i recimo da "gazda" fotografira, uz to treba jos jednog snimatelja, kojeg treba platit.

Album sa fotografijama / neki jeftiniji book (ovisno o dogovoru) kosta cca 1200-1300kn. Na razna navažanja okolo (pod uvjetom da mladenci nisu bas full udaljeni), znaci restoran, crkva, simte tamte, odlazak po zahvalnice bla bla bla, se potrosi sigurno 200tinjak kun benzina.

Znaci sad smo vec na oko 1500 troškova. Zahvalnice ni jedan posteni fotograf nece kod sebe na printeru doma printat nego vec ima covjeka koji ima foto studiju (svaki grad ima jednog) kojem se najavi i kaze da ce doc npr u 21h napravit 100 zahvalnica. Jer otisak na njegovom stroju i nekakvom lokalnom printeru nije isti. Mozda je isti danas, sutra, al za godinu dana nece bit isti. Naravno, dolazak izvan radnog vremena dodatno kosta pa ce u tom slucaju cca 100 zahvalnica kostat jedno 400kn (umjesto npr 250). I naravno dok se zahvalnice štampaju, moras covjeka odvest na pivu, jer, ipak on tebi radi uslugu.

Tu smo vec na oko 2000kn troskova. Zatim moras platit dodatnog snimatelja / recimo da se cijena krece oko 800kn za tih njegovih 14 sati posla. Vjerujte mi, i to je mala lova, treba to izdrzat. Ja sam se u prvih 5 svatova koje sam snimao, znojio se ko svinja i stalno si ponavljao u glavi "ne smijem zajebat, sad mu stavlja prsten, ne smijem zajebat, sad je prvi ples, ne smijem zajebat sad je ovo sad je ono" ali to je strahovit stres za covjeka, barem ispocetka. Sad s jednom rukom odsnimam bez problema, jos da mogu i zapalio bih cigaretu s drugom rukom u crkvi Da ni ne pricam o tome da me sve boli jos 2 dana nakon svatova, jer nije isto drzat kameru i teglit opremu 14 sati okolo, kao da drzis vrecicu s kruhom u ruci. Svaki kamerman ima svoj nacin rada, svoj nacin na koji drzi kameru da bi bila sto stabilnija, i taj nacin je obicno IZNIMNO anatomski nepravilan, pa zamisli kakva je to bol nakon 14 sati takvog polozaja. Znaci... platili smo snimatelja 800 (u slucaju da je snimatelj takodjer i montazer video materijala, sto bi bilo idealno, cifra je oko 1500) i sad smo vec na cca 3500kn troskova.

Znaci, naplatio sam Vam 6000, a imao sam cca 3500kn troškova. Ostalo mi je 2500. U tih 2500 je ukljuceno mojih 14 sati rada na dan vjencanja, sva obrada fotografija i pripreme za album (vjerujte mi to je barem 30 sati posla), u tih 2500 treba uracunat i svu amortizaciju opreme vrijedne ukupno cca 50.000kn (da, oprema se kvari i servisira), u tih 2500kn je ukljuceno moje visegodisnje iskustvo, stres, ucenje, upijanje, gutanje govana kao i u svakom poslu s ljudima uostalom, i u tih 2500kn je ukljucen i moj kompjuter od cca 10.000kn na kojem radim obradu fotografija i snimam video i foto dvd-e, i moj printer na kojem kojem trosim boju za 5 kompleta dvd-ova, ispis covera za sve njih, ispis na dvd medije.

Sad ja vas pitam, kolko moram svatova odradit za 6000kn da bih vratio lovu koja je ulozena u opremu?

Ljudi, imate krivu predodžbu, da ja dodjem, stisnem gumb i stavim 6000kn u dzep.

Zadnje uređivanje ArchAngel1981 : 19.09.2014. at 18:25.
ArchAngel1981 is offline  
Odgovori s citatom