Pogledaj jedan post
Old 25.10.2014., 22:12   #76
Quote:
Cromanst kaže: Pogledaj post
Izvrsna analiza, svaka čast!

I meni je isto Bandićevo uhićenje mirisalo na američki angažman, ali sam ipak imao određenu rezervu, no nakon ovog tvog posta stvari sjedaju na svoje mjesto.
hvala, mada se ne radi o ničem nedvojbenom ili izvrsnom.

pazi, nemoj to uzimati sve zdravo za gotovo, kao što je ispravno natuknuo realist, to su sve nagađanja. Može nas odvesti predaleko i možemo se pogubiti u tom, možda sam i ja na ful krivom tragu, no ja uvijek nastojim uklopiti tu mikrosituacijsku problematiku u pripadajuće joj okvire na višoj razini.
Vojnim rječnikom, situaciju na razini taktike staviti u okvire operatike ili čak strategije, ili fotografskim rječnikom, probleme koji se odvijaju u žabljoj perspektivi percipirati iz kadra ptičje perspektive. Jedno s drugim se isprepleće, i ne mogu zasebno.
To je minimum od kojeg bi uvijek trebali polaziti u sagledavanju toga što se događa oko nas.
Stvarima, kakve god oni bili naravi i kojeg god obujma, uvijek treba dati širi kontekst, jer ne događaju se u nekom svom vakuumu.

U tom smislu, i ovu akciju Agram, koja je od ogromnog značaja za politička zbivanja u RH, trebalo bi promatrati u kontekstu gopolitičke pozicije RH i odnosa regionalnih i svjetskih faktora prema njoj.
Ne otkazujem mogućnost da je tajming politički motiviran sa Pantovčaka, što se tvrdi naokolo, mada ne ostavljam previše prostora toj tezi o zamagljivanju Munchena Bandićem.

Quote:
A što se tiče američkih geostrateških planova, uz ovo što si ti naveo, ovo im uhićenje otvara ogromne mogućnosti za stjecanje potpune političke kontrole u Hrvatskoj.

Bandićeva potencijalna predsjednička kandidatura bi odnijela puno više glasova Kolindi nego Josipoviću, njegovom neutralizacijom bitno rastu Kolindine šanse za pobjedu.

Ako se malo više fokusiraju na afere iz razdoblja 2000.-2009. dobivaju moćno oružje za tući po SDP-a čime bi pogurali HDZ do pobjede na prijevremenim izborima za zagrebačku skupštinu i gradonačelnika te im olakšali posao na parlamentarnim.

Možemo reći su Amerikanci jednim potezom ubili tri muhe i da bi iduće godine mogli imati premijera, predsjednika i gradonačelnika Zagreba koji će im biti po volji.
dao si zanimljiva zapažanja glede Kolinde, ja nju nisam imao toliko u fokusu moram priznati.
Ali kad se uzme u obzir kao što kažeš da se Bandićeva struktura oslanjala zadnje vrijeme na umivenu HDZovsku retoriku, njegovim uklanjanjem sigurno Kolinda može samo profitirati preuzimanjem dobrog dijela biračkog korpusa.

no da stavim parlamentarne izbore malo po strani, jasno je to ako bi ekipa iz Londona i u Washingtona (bez obzira tko bio ovdje na vlasti) htjela ući na hrvatski prostor kroz investicije i poslovnu suradnju, moraju nas prisiliti da iščistimo teren, prokrčimo šumu koliko je moguće i da se stvori, da se slikovito izrazim, ispred svojih položaja preglednu "ničiju zemlju" kako bi minimalizirali šanse bilo kakvih infiltracija ili mogućih komplikacija.

A vidi se baš ovih dana na temu tih detaljčića u Poljskoj i Mađarskoj da su u Washingtonu-Londonu očito svjesni određenih inflitracija i kukavičjih gnijezda na osovini Baltik-Jadran na djelu, te vjerujem da su itekako svjesni i ruskih nastojanja da se posredstvom mutnih dealova sa MOLom dokopaju Ine, kao što je bilo sa nedavnim Milerovim propalim nastupom.
Tu im (našim strateškim saveznicima )ne preostaje ništa drugo nego vršiti pritisak na distanciranje korumpiranih zmijskih gnjezda od angloameričkih interesa i izgradnju povjerenja sa hrvatskim strukturama državne vlasti.

A imati takvo leglo korupcije u metropoli baš i nije nešto što bi Amerikancima ili Britancima ulijevalo povjerenje u nas, mora se priznati.

samo, ne bih se kladio u to da i sa trenutnom garniturom na vlasti, USA-UK ne bi pronašli zajednički jezik. Koliko god Kolinda bila percipirana kao čedo NATOpakta.
Sadašnji predsjednik je na istoj valnoj dužini što se tog tiče, ne vrluda, i barem na deklarativnoj razini djeluje tj ostavlja dojam dosljednog i pouzdanog suradnika i konstruktivnog partnera. Milanović isto tako, iako ga nismo imali baš puno priliku gledati u toj situaciji, osim pri posjeti informatičkim divovima.
Njega je ionako bolje džati u predvorju ili u kutku za djecu dok traju razgovori na visokoj razini

To razvijanje bliskih odnosa sa glavnim protagonistima euroatlantske politike je možda jedna od rijetkih točaka u kojoj se podudaraju obje dominantne strane hrv. politike.
U ne bi trebalo biti nekakvih tektonskih pomaka u drugom smjeru, dapače.

Zadnje uređivanje žalac_1 : 25.10.2014. at 22:48.
žalac_1 is offline