Pogledaj jedan post
Old 17.05.2015., 21:30   #18
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Meni izostaje dojam da Klasić voli dizati prašinu ili tenzije...Ja mislim da on zapravo proučava povijest i znanstevno se time bavi.
Ne vidim nimalo lošega u tome,da poziva ljude koji imaju stav,a nemaju pojma otkud im taj stav,da prouče što uopće znaju o onome o čemu imaju stav.
Tu je Klasić poentirao..
Da, ne vidim ni ja, ali po čemu je to zdravorazumsko upućivanje na spoznavanje informacija i znanja prije definiranja stava nekakav ekskluzivan doprinos Klasića.

Nema nekog veleumnog poentiranja kad obračunavaš s navijačkim povikom i internetskim napisima.
Mnogi si to uopće ne bi ni dozvolili, da se uvlače na taj nivo javne diskusije, bez obzira što je to društveno odgovorno ponašanje... ali ne priliči, a osobito ne priliči kad tomu pristupaš kao da ideš kontrirati.

A on je išao toliko daleko u toj trivijalizaciji da traži izvorište povika "u boj u boj", koliko je opterećen time, i javno u TV izreče kako je autor srpski pjesnik....a mislim što onda? što se time mijenja na stvari? - i da očito kontrira jednom ukorijenjenom trendu u navijačkom folkloru.

Jel to dolikuje sveučilišnom profesoru? Po mom mišljenju, ne.

Quote:
Možeš li dati jedan primjer...Opet ne mogu vidjeti u čemu je to Klasić pogriješio,a volio bih to doznati...
Vidi, ako imaš priliku, ono kad mu Stanković ubaci par protupitanja, pa se ovaj izvlači i okreće na svoj mlin...i to prilično na upitnim fundamentima.

Bilo je nešto u vezi Titova režima i sl... da je u tim trenucima nasuprot njemu bio Banac, Klasić bi samo mogao izvjesit bijelu zastavu ili se dalje zaplesti u logičkim zavrzlamama.

Quote:
Mislim da se osvrnuo da na nestanke i na to kako je išao tijek stvari...
jest na one iz 1941.

Kao ustaše, loši momci, odveli 50ak srpskih i židovskih obitelji. A ne češe se tamo gdje njega svrbi, po tom istom kriteriju.

On Bobetkov vojnik u uniformi prije Loše 1991., Sisak i okolica, špijuniranje stanova, pa preko SDP-ove iskaznice do mjesta na fakultetu.

sve mi to smrdi na, kako naš narod veli, udbaška posla. A možda je privatno duša od čovjeka.

Quote:
JBT nije bio diktator nego autokrat..Slično kao Tuđman,ali Tuđman je predsjedovao u puno mekšem vremenu...
Hajde da i to vidimo...Ali ne vidim oko čega bi se oni posebno sučelili,osim teze je li JBT dikatotor ili autokrat..
Uopće po meni nebitno.Bio je doživotni apsolutni vladar..
Kao Tuđman kažeš.... a što ćemo sa tvrdokornom staljinističkom epizodom 1945-1948., gdje je i samom pomirljivom Staljinu oteo prvenstvo u revolucionarnoj praksi, i ništa manje žestokom epizodom od 1948. do Staljinove smrti.
Što sa 1971.-1973. Što sa onim kratkim i intenzivvnim epoizodama u vrijeme mađarske i čehoslovačke krize....itd.

Eto tu je Klasić pogriješio, što je Titov stil upravljanja strpao u formu jednolične i jednako intenzivne vladavine kroz čitavih 35 godina, što je apsolutna neistina.


Quote:
Državnosponzorirana povijest je ona historiografija koju određuje režim.Svako postavljanje tema ili iskakanje iz postavljenih okvira predstavlja nepoželjnu povijest.
Npr.za vrijeme SFRJ-a sve je bio plod NOB-a i sve je bilo podređeno jednom cilju,odabranom od vlasti da se slijedi.
Danas znamo da je SFRJ imala svoje promašaje.Da je NOB bio kontaminiran pogrešnim koracima i potezima koji su bili kriminalni.
Ali gdje vidiš takvu povijest danas. Tko ju cenzurira ili subvencionira da se o nečemu ne piše ili da se prešućuje.
Gdje i kako uopće država postavlja istraživačke standarde.

Quote:
Štoviše,i sam Klasić je spomenuo da postoje mnogi povjesničari kod nas koji se ustručavaju istraživati pojedina razdoblja..To su posljedice o kojima možemo također razgovarati..
ustručavaju se kad im Peđa Grbin, Milanović, Mesić i Karamarko degradiraju struku i uzimaju sebi za pravo postavljati standarde i što je pravilno a što kriva povijest.
Svojevremeno je Mesić to doveo do apsurda kad je ex cathedra lansirao naapade na povjesničare koji, kao, izvrću povijest i usuđuju se revidirati vječne istine.
Onda je bolje držati se nečega trećeg i ne dolaziti uopće u situaciju da ti seru po glavi i kontaminiraju uloženi trud i godine rada, umjesto da je obrnuto i da političari usvajaju znanje od povijesnih i inih znanosti.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom