Pogledaj jedan post
Old 06.12.2005., 20:28   #2
Prilikom namaza se ne provodi pola dana na koljenima...uzmimo da prosjecno namaz traje 5, 10, 15, 20 min (zavisno od broja rekjata) i da ukljucuje, stajanje, pregibanje, sedzdu i sjedenju u namazu o nekom dugotranom klecanju nema govora.

Osobe koje su na bilo koji nacin sprijecene da obavljaju normalno namaz to rade onako kako mogu, sjedeci, lezeci pa ako cak ni to nisu u stanju onda namaz obavljaju u mislima.
Kaze se da se " niko ne opterecuje izvan njegovih mogucnosti".

Ja mogu govoriti o starijim ljudima koji me okruzuju i koji su me okruzivali...dedo mi je dozivio poznu starost, imao je vise od 100 godina kada je preselio i namaz je obavljao normalno do neke 80-te godine a poslije toga ga je obavljao sjedeci buduci da mu je jedna noga bila oduzeta ( komplikacije zbog nestrucno umetnute metalne sipke ili sta su mu vec radili u ratu)
Postio je do kraja zivota.
Nije bolovao ni od kakvih tezih bolesti ( koje bi trebale valjda razviti se usljed visedecenijskog klanjanja i posta)...osim starosti i smrti

Nana je preselila u 86. godini, takodjer je postila i klanjala do kraja- sa izuzetkom posljednjih 10-ak dana zivota.
Nije patila od ozljeda koje bi moglo uzrokovati klanjanje.

Drugu nanu i dedu nisam zapamtila.

Mislim da mi trenutno najstariji clan porodice (jedna tetka) ima 80 godina, takodjer svakodnevno obavlja namaz- ne zali se nesto posebno na ozljede koljena ili ledja.

Eto- to onako iz prve ruke...mada su to uglavnom bili ili jos jesu vitalni starci, cijeli zivot u pokretu i fizickom poslu.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom