Pogledaj jedan post
Old 14.09.2003., 11:57   #55
Quote:
MaSanYa kaže:
Hvala svima na odgovorima!

Kyra, molim te napiši što si djeci u bilježnicama ocjenjivala, pisanje, domace zadace ili nešto drugo. Zanima me i kako si ih usmeno ispitivala.


Ako je neki predmet u izbornoj nastavi, daje se mogućnost da roditelji odluce da li ce djete ukljuciti u tu nastavu ili ne. Tako se dobiva grupa ucenika koji su uglavnom zainteresirani i skojima je lako raditi.
Situacija koju imamo sad obuhvatit će sve učenike i one koji će uz puno poteškoća savladati osnovna znanja. Nisu niti svi roditelji obrazovani da mogu pomoći svojem djetetu u savladavanju sadržaja.

Eh ocjenjivanje u nižim razredima...vječiti kamen spoticanja.

Ovako, mišljenja sam da treba uzeti u obzir SVE: ponajviše zalaganje djeteta i njegovu volju za radom. Rezultati će doći s vremenom. Naravno, ne treba raditi inflaciju petica, jer onda djeca gube smisao i volju za radom, jer "ionako svi imaju petice", ali mislim da, pogotovo u prvom razredu, ocjena kao što su jedinice i dvojke ne bi trebalo biti.

Bilježnice sam kontrolirala jednom u mjesec i pol dana, otprilike. A zadaća konkretnih nije bilo, eventualno zalijepiti kakav radni listić (nismo radili po nikakvoj knjizi nego sam ja sama fotokopirala ili izradjivala listiće), nešto obojati ili prepisati nekakav ispravak ako je za vrijeme sata nešto krivo prepisano s ploče.
Znala sam im i reći da malo "pogledaju" biljžnicu iznutra preko vikenda , eventualno pročitaju mami i tati nešto što smo naučili na satu...i oni su to vrlo ozbiljno shvaćali.
Usmeno ispitivanje nije bilo u stilu "stani pred ploču i sad ću te gadjat pitanjima" .
Ja bih im kroz igru postavljala pitanja, ponavljali bismo...to je bilo kao npr. "što je ovo? koje je boje?" i slična pitanja. I onda bih sve skupa ocjenila.
U drugom polugodištu smo čak pisali i nekakve sitne diktate, od nekih 6 pojedinačnih (nevezanih) riječi i zaista su to klinci super usvojili. A sat prije kontrolnog, donijela bih im radni listić 99% istovjetan kontrolnom radu, i onda bismo ga skupa rješili i ispravili. Oni bi ga odnijeli kući i slijedeći sat bi skoro isti takav rješavali za ocjenu, tako da s ocjenama nije bilo gotovo nikakvih problema.

Naravno da će ove godine situacija biti drukčija jer se više ne radi o izbornom predmetu. Ja ove godine ne radim, tako da ne mogu iz osobnog iskustva reći što se dogadja.
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom