Pogledaj jedan post
Old 10.04.2008., 17:13   #20
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Mi grijemo na loz ulje jedan prostor u podrumu gdje radi moj dragi.U 4 mjeseca izlozili smo 7.500 kn!Nova je pec koja ima sagorijevanje 90%,novi kotao-sve.Da li bi bilo jeftinije da se grije na struju?Cula sam isto,da postoje peci na brikete,koje vrlo malo trose..Znate nesto o tome?

Da,ne grije se samo taj prostor na loz ulje nego i topla voda za cijelu kucu.Tj,2 kupatila+wc i kuhinja.A bojler je od 300 l.Da li je tu kvaka?Posto smo na moru,pa iznajmljujemo apartmane,uzeli smo i veci bojler.
P.S.Svi oni koji misle da se od apartmana super zaradi-nije bas tako troskovi su ogromni.
Dobra tema...narocito sada kada su rezije i primarne potrebe sve skuplje...i kada vecina ljudi u hr jos nije svjesna da zivi na kredit...jer nase kredite nece vise vracati drzava kao u jugi...
Napisala si da je to na moru...i mozda je loz ulje tamo najpovoljniji nacin grijanja-to ne znam...ali pitanje je koliko je isplativa sada rekonstrukcija svega koja bi rezultirala povoljnijim troskovima...plin?drva?nesto trece?
To morate sami vidjeti...ostale nacine stednje su vecinom vec opisane..

Svi koji su napisali nesto o karticama su napisali potpuno tocno...karticni sustav i jest razvijen jos davno kako bi se stvorila imaginarna slika novca koji ne postoji..ili onaj koji ce se tek treba zaraditi.To ima svrhu samo u jednom smislu-kada se ulaze u likvidnost...odnosno nesto iz cega ce proizaci zarada.Naravno...ako se to koristi uravnotezeno kartice nisu problem...ali ako se koristi tako da se uvijek padne na psihologiju razmjestaja artikala u trgovini(pogledajte gdje su artikli koji vam zaista trebaju...a gdje oni koji su vecinom nepotrebni)..onda to moze biti sok na kraju mjeseca..

Kada vec spominjes grijanje...evo mog iskustva unazad mjesec dana kako nisam u stanu vec na selu kod svojih...
Prostor od cca 120m2 griju na drva...stara kuca,gradena vrlo kvalitetno prije prvog svjetskog rata,dio renoviran,postavljeni neki izolatori topline...inace sve ostalo origigi(npr.strop je drven...hrastove grede kao da su jucer postavljane i sl).
cijele zime ih grijanje(ali tu mislim stvarno grijanje i do 30 stupnjeva ) dode oko 1000-1500 kn sa najkvalitetnijim drvom(imaju svoju sumu)...dok mi ti kazu i kada se sjetim svojih racuna u stanu onda mi jos naraste par tisuca vlasi na glavi kojih ionako imam previse...

Od rezija placaju struju i odvoz smeca.Glavni izvor stednje i zdravog zivota je eko hrana koju sami proizvode...razlika od kruha preko povrca do mesa sa ovim "smecem"(sorry na izrazu,ali je zaista tako)u trgovinama je nemjerljiva...
mjesec dana vec jedem kremsnite od domacih jaja
Uglavnom...cijena zivota u velikom gradu ima svoju cijenu,sto i sam osobno znam...i netocna je tvrdnja da netko tko je sada na selu trosi puno na prijevoz do grada i da je to usporedivo sa svim troskovima u gradu...da ne pricam o tisini,miru, cistoci zraka,hrane i sl...
Naravno druga je stvar sto politika sve gura u metropolu i sto se mlade uci da je zivot na selu sramota,smrad i sl...pa je sada vec problem u zg-u takav da ce poceti "jesti"samog sebe kroz neko vrijeme...
__________________
..'ko na nas krene iz mesta je na.......
Gandalf Bijeli is offline  
Odgovori s citatom