Pogledaj jedan post
Old 21.01.2004., 08:05   #2
ma to je strasno.nemam rijeci.cestitam ti na odrzavanju duhovne snage.
oni su definitivno bolesni ljudi.izabrali su samo jedno dijete da na njemu(tebi) iskale bijes i svoje komplekse i probleme.i da si se rodila kao djecak,postoji mogucnost da bi izabrali jedno,navodno losije.to je relativno cesto,koliko sam razumjela do sad(maltretiranje samo jednog djeteta).u djetinjstvu to doda ulje na vatru,jer nastanu tenzije izmedu brace i sestara.poslije se to zna izravnati,kad odrastu i uvide do koje mjere je to bilo nenormalno ponasanje.
ja nisam imala nikakvih takvih iskustava.otac se cak nikad nije ni izderao na mene.on je bio tih i strog,i ja nikad nisam ni okusala srecu pred njim trazeci nevolje.bar ne namjerno.a sjecam se mnogih situacija u kojima bih se na njihovom mjestu ja iznervirala posteno.doduse sestre su me "ss"trinski maltretirale.
nadalje,ja se sjecam samo jedne djevojcice iz skole koja je tvrdila da je otac istuce.ne sumnjam u njene rijeci,no masnice mi nikad nismo vidjeli.jos jedna djevojka kojoj je majka umrla kad joj je bilo 9 god,je bila maltretirana i od strane brata i oca,koji je frustraciju zivotom i gubitom voljene zene iskalio na omiljenom djetetu( ).mislim da su maltretiranja kakva si ti dozivjela ipak dovoljno rijetka da bi se mogla smatrati potpuno neopravdanim i neprihvatljivim,i u nasoj sredini iz vremena tvog odrastanja.
fizicko kaznjavanje djece je potpuno pogresno,ima posljedice,a uz to i nema ni efekta.jedan od prijatelja mog sina dobije po guzi za neposlusnost(navodno oni to ne rade sa emocijama,kao da su ljuti,nego kao posljedicu njegovog loseg djela-ma produk americke tradicije i stil dobson).nisam primijetila nikakvu razliku izmedu mog sina i tog djecaka u poslusnosti.u stvari,ta mama je sama primijetila da mog sina uzasavaju i on pada u trans za mnogo manje kazne,i da imaju rezultata,dok je njen valjda stvorio naviku i odbrambeni sistem time sto im ide uz dlaku namjerno kad mu obecaju sjedenje u kazni i batine.tako bar dobije zeljenu paznju.na rodendanu njenog sina,moj nije pravio nikakve probleme.mislim,on uvijek testira i proba koliko i sta moze,ali kad je situacija tako znacajna i iscekivana,ponasa se bolje,jer se osjeca nagradenim.na rodendanu mog,njen je proveo mnogo vremena pod kaznom.htio je da otvori poklone,i ja sam mu i dozvolila.pa moj ce ih svakako zadrzati,a nije ni primjecivao da nije otvorio sve sam.neka se djeca zajedno raduju.njoj takvo njegovo ponasanje smeta,i sto je ona bila ljuca to je on bio "gori" (u njenim ocima-iskreno,nikome drugome to dijete nije zagrebalo oci).njen stav ima korijene u tome sto su njeni roditelji konzervativni i koristili su takve metode.dakle posljedice se vuku generacijama,dok neko ne odluci da izraste iz vlastite koze,prekine zacarani krug i ponudi svojoj djeci djetinjstvo sa manje stresa i vise razumijevanja.
ako ikako mozes da si priustis,ja bih ti preporucila terapiju.niposto ne mislim da ces ti nastaviti liniju fizickog maltretiranja.naprotiv,ti si ocito jedna od onih koji nece dozvoliti da njihova djeca pate kao sto su oni patili.ali mislim da bi ti terapija dobro dosla da se oslobodis proslosti i da laksa zakoracis u buducnost.
ima jedna knjiga americkog autora,David Pelzera,A Child Called "It" se zove,koja govori o njegovom odrastanju uz agresivnu majku.doduse ona je pravi umobolnik.i on,dave,ima neobicnu snagu duha,i to ga je odrzalo na zivotu,iako ni poslije nije bio bez problema.cesto maltretirana djeca kasnije izaberu lose supruznike.na njima se ta nesigurnost ocitava,i lake su zrtve ljudima koji vole imati kontrolu nad drugima.posljedice mogu biti strasne za djecu.
ti si imala srece da imas zdrav duh.mnoga djeca bjeze iz takvih sredina u kriminal,maloljetnicke trudnoce,promiskuitet,bande,pa i samoubistva.sad ,malo batina mozda nece imati takve rezultate,ali daje pogresnu poruku da se greske ispravljaju fizickim razracunavanjem i kaznama.takode daje jasnu poruku da je u redu uportebljavati silu protiv slabijeg od sebe.
istini za volju jednom sam svog sincica pucnula.ugrizao me za unutrasnji dio bedra kad mu je bilo oko godinu i po.nisam razmisljala-to je bila instiktivna reakcija,i u stvari je imala efekta,jer zubici vise nisu radili nikad.poslije sam cula da postoji i takav metod gdje se to koristi izuzetno rijetko,i kao oblik sok terapije za dijete(spoznaja da ne moze sve po njegovom,cak i sila,a ostali ce biti miroljubivi).ne znam.
jako mi je zao sto si imala takvo djetinjstvo.nadam se da ces prozivjeti mnogo srecnih dana dajuci svome djetetu vise od zivota.
moram da idem pa necu provjeravati greske-ponekad covjek kaze gluposti u nepaznji.oprostite ako sto takvo nadete)
IlBo is offline