Tema: obrezivanje
Pogledaj jedan post
Old 16.01.2008., 13:26   #17
Quote:
enisa kaže: Pogledaj post
Niko ne lazira brojke,izvoli link pa citaj ,ukoliko hoces da saznas istinuIzvor : Benefits of circumcision ,naravno ukoliko razumijes engleski''',ne daj Boze da su muslimani vrsili ove eksperimente i dokazivali ,sta bi onda imali da kazete??
ne interesuje me sta imate da kazete,pricamo o zdravlju i koristima obrezivanaj,ko hoce hoce ,ko nece neka se ne javlj s glupim komentarima,i tema je bila postavljena na temu religija ,ali rekli su da joj ej mjesto ovdje.Pa ko hoce da procita bujrum,a ko nece rikverc....
Pozdrav
Link ne vidim, no stranicu sam nasla (ako je to ta ista na koju ti mislis), i cini mi se iz kratkog pregleda (nemam previse vremena iscitavati sve) da doduse spominje rizike, ali ih poprilicno umanjuje, i navodi malo drukcije brojke nego drugi izvori koje sam nasla na netu. Osim toga, konkretni tekst s kojim si ti zapocela ovu temu nisam nasla.

Razumijem engleski posve dovoljno, bez brige.

Ja ne poricem da obrezivanje moze imati odredjenih koristi, niti da je ponekad potrebno. No, da bismo sad trebali otcapariti svakom novorodjenom djecaku prepucij zato da mu se u buducnosti ne bi dogodilo nesto sto mu se najvjerojatnije nece dogoditi ni s prepucijem mi je malo drasticno.

Ono sto tekst koji si citirala nigdje ne spominje jesu rizici obrezivanja (stvari koje se mogu a ne moraju dogoditi, isto kao sto muskarac s prepucijem moze a ne mora dobiti rak penisa). Pa, evo ih malo, s Wikipedije http://en.wikipedia.org/wiki/Medical...f_circumcision:

"American Medical Association navodi incidenciju komplikacija od 0.2%–0.6% na osnovu studija Geea i Harkavyija. Iste studije navodi i American Academy of Pediatrics. American Academy of Family Physicians navodi raspon od 0.1% do 35%. Canadian Paediatric Society navodi iste rezultate uz dodatak drugih statistika koje se krecu od 0.06% do 55%, te dodaje da su Williams i Kapila predlozili 2-10% kao objektivnu procjenu. RACP navodi da jedan pacijent od 1 000 000 zbog obrezivanja ostane bez penisa.

Literatura navodi i smrtne slucajeve. American Academy of Family Physicians navodi da su smrtni ishodi rijetki. Procjenjuje se da zbog obrezivanja umre jedno od 500 000 obrezane novorodjencadi."

Moguce komplikacije idu od manjeg krvarenja i manje lokalne infekcije do teskih prosirenih infekcija, gubitka dijela ili cijelog penisa, kirurske pogreske zbog koje je ugrozena funkcija penisa itd. Nisu ceste, ali nije ni rak penisa cest, i mislim da bi se ipak trebalo i o rizicima obrezivanja malo razmisliti i bar ih spomenuti prije no sto se obrezivanje proglasi necim sto je u svakom pogledu super i pozitivno.

Kad je tema vec na forumu, nekako mi se cini da je tu da bi se o njoj raspravljalo. Znas, forumi i postoje radi rasprava, a rasprava ukljucuje i misljenja drukcija od tvog.
goblena is offline