Pogledaj jedan post
Old 08.10.2010., 21:11   #11
Quote:
xciting kaže: Pogledaj post
Pazi atest je jedno a tečaj je drugo.Na tečaju varenja koji traje 3 mjeseca ljudi te uče kako pravilno držati elektrodu,žicu za argon itd.Nakon tečaja zavariš dvije ploče na kojima se snima var koji si zavario i ako je sve u redu dobivaš atest ili uvjerenje o ispitivanju zavarivača.Poslje toga tražiš posao kao zavarivač i kada se zaposliš svake dvije godine moraš davati atest.Ima još jedna važna stvar ako si dao atest za PF (vertikalni položaj prema gore) i PC (horizontalno-vertikalni/zidni položaj) sa tim atestom ne možeš variti recimo nadglavno koje je puno teže od ova dva navedena.Za svaki položaj zavarivanja treba atest. Za varenje kod kuće ti ne treba ništa osim malo znanja i aparata za varenje.
Baš tako

Biti atestni varioc je ipak umjetnost
To su ipak ljudi koji svoj radni vijek posvečuju upravo tom poslu i tu su umjetnici mi obični smrtnici možemo navariti sebi ogradu i sl. a u stvari više nam i netreba
Evo prije više godina anegdota iz bravarske radionice jednog mojeg prijatelja:

Prijatelj me pozove u radionicu da se pohvali novim mig/mag
Povučem ja var - kao saliven je onako savršen
Dolazi stari majstor več u penziji i veli: Sinek pusti malo mene, još si mislim kaj buš ti stari grobar mene naučil.
Uhvatio se deda aluminija i povukao var, na meni je ostalo samo da shvatim da je deda umjetnik a ja bedak
dexdu is offline  
Odgovori s citatom