Pogledaj jedan post
Old 24.11.2003., 04:42   #13
Quote:
hobbit kaže:
Bosnjacki jezik ili dijelekat ne postoji. Neka prica ko sta hoce.
Ovaj stav ti je malo besmislen. Kako ne postoji? Pa i sam si rekao da Bosnjaci vise koriste ono H i turcizme. Osobito stariji ljudi.

Quote:
hobbit kaže:
Politicki motivisana potreba da bi se ojacao nacion u bosanskih muslimana.
Isto mozes reci i za Srbe i za Hrvate u pogledu njihovog insistiranja da govore razlicitima jezicima.

Quote:
hobbit kaže:
Jer ako si vec nacija onda moras imas imati i neke osobenosti.
Ovi imaju svoje mjesece u godini, ovi imaju cirilicu pa moraju i oni nesto imati i onda se sjetili turcizama.
Ne bih ja rekao da su se sjetili, nego su ih uvijek imali. Druga je stvar sto je nekome palo napamet da u bivsem sh./hs. jeziku proglasi sve turcizme nazadnim i zaostalim, pa smo svi pisali sastave "Moja baka", al je bilo smijesno reci "Moja nana". Izuzev kod casnih i postenih ucitelja.

Quote:
hobbit kaže:
Rijeci koji su opstale u ruralnim krajevima Bosne su odjedanput postale "okosnica" jezika.
Mene su iz lingvistike naucili da u jeziku ne postoji ispravno i neispravno, nego usvojeno i neusvojeno. Stvar je nase gradske arogancije (a i ja sam gradsko dijete) sto smo bili istrenirani da se smijemo seljacima i njihovim idiomima. Meni se sad svi idiomi svidjaju, od svih nasih naroda.

Quote:
hobbit kaže:
Nemam nista protiv sto se u skolama predaje o lijepotama glasa H u Bosnjackom jeziku. Samo sto se ne koristi samo u Bosnjackom, nego na citavom teritoriju i to uz razliku od regiona do regiona.
NIsi upoznat s pravilima novog bosanskog jezika. Ja osobno sam se iznenadio kad sam vidio da bosanski jezik (za razliku od srpskog i hrvatskog) zadrzava stari sh.hs. pravopis i priznaje sve varijante (zapadnu i istocnu) kao i nekadasnji sh./hs.

Tako mozes reci da ono sto je danas bosanski je u stvari nekadasnji sh./hs. s jos vise postovanja i otvorenosti prema arhaizmima bilo koje vrste (turcizmima, italijanizmima, itd.)

Pazi imas razliku izmedju standardnog i knjizevnog jezika.

U knjizevnom su se koristili turcizmi. U standardnom nisu. A sad mogu. I po meni je to OK.
Damir is offline  
Odgovori s citatom