Pogledaj jedan post
Old 27.08.2010., 21:43   #10
Sok od jabuke ili sok od grožđa, svejedno!

Ja sam već napravio dvadeset litara fantanstičnog soka od jabuke.
Otpale jabuke poberem ispod drveta, dobro operem i razrežem na pola.
Oštrim nožem odstranim trulež, crvljivost i sve što mi se ne sviđa trenutno.
Kad napunim kantu od 15 litara, to mi je mjera, onda sve to (očišćene jabuke) istresem u stroj za drobljenje ili tz, reparu.
Repara je nekad služila za drobljenje repe kod ishrane stoke a ja je sada koristim za drobljenje jabuka.
Tako zdrobljene jabuke stavim u malu prešu, ručne izrade, i prešam.
Preša je identična onim prešama za prešanje grožđa kod izrade mošta, tj. vina.
Iscijeđeni, (isprešani), sok skupljam u plastičnu pet ambalažu i u frižider.
Iz moje male preše uspijem iz jedne šarže dobiti 5 litara jabukovog soka. Negdje to zovu jabučnica.
Kad sok prestane curiti prešu rastavim i sadržaj ponovo rastresem te postupak prešanja ponovim.
Iz dvije šarže tako dobijem 10,5 litara.
Na štednjak u posudu od 15 litara stavim sav sok i zagrijem ga do 81 stupanj celzijusa. Isključim plin i krećem sa punjenjem.
U rerni su već zagrijane i time sterilizirane prazne flaše od 1 litra.
Zagrijani (pasterizirani) sok sada sipam u vruče flaše i zatvaram strojem za zatvaranje čepovima, kao na pivu.
Zatvorenu vruću flašu sa sokom odmah stavim u pripremljen sanduk i odmah umotam u deku da se što sporije hladi.
Kad napunim svih deset flaša umotan sadržaj tako stoji do sutra i kad se ohladi, flaše se odmotavaju i nose se u podrum gdje mogu trajati godinama.
Tokom zagrijavanja izgubi se (ispari) par decilitara soka.
Stajanjem soka na dnu flaše pojavi se koji centimetar visine talog, koji je također ukusan i pije se skupa sa sokom.

Sad tragam za strojem za bolje drobljenje (otvaranje sirovine) od ove repare.
Tako sam i došao ovdje i sad idemo skupa dalje. Naravno vrijedi za one koje to interesira.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom