Tema: dijabetes
Pogledaj jedan post
Old 02.08.2007., 21:02   #10
Hipoglikemija - stanje kada je secer u krvi ispod normale (normala je 4.4 do 6.4 mmol/l).

Simptomi - glad, panika, drhtavica, mučnina, hladan znoj, ubrzan puls, osjetljivost na podražaje svijetla i glasnih zvukova, ponekad agresivnost, u tezim slucajevima nesvjest ili smrt.

Uzroci kod nedijabeticara - u pravilu kod "zdravih" hipoglikemije nebi trebalo biti osim u izninim slucajevima kao npr. tjelesna aktivnost (ponekad se zna javiti kod sportasa koji vrlo intezivno treniraju), smanjeni unos hrane.
Jednom sam naisao na clanak u kojem je pisalo da hipoglikemije kod zdravih ljudi mogu biti predstadiji dijabetesu. E sad koliko je to tocno ne znam.

A kod dijabeticara isto kao i kod nedijabeticara plus uzroci kao sto su "visak" inzulina (ponekad dijabeticari koji si davaju inzulin krivo procijene dozu koji u pravilu ovisi o vrsti i kolicini hrane koju uzimaju). A ponekad guseraca "neplanirano" ispusti malo inzulina koji se preklopi sa injiciranim pa eto hipa.

U svakom slucaju vrlo neugodno stanje na koje se mora odmah reagirati jer kao sto sam rekao moze u vrlo kratkom roku biti fatalno. Zato je je za dijabeticare VRLO VAZNO da pokraj sebe uvijek imaju nesto slatko (najbolje bonbone dekstroze koji vrlo brzo dizu secer u krvi, ili injekciju glukagona - koja se u pravilu koristi u tezim slucajevima).

Inace hipoglikemija je vrlo malo istrazena pa se ne zna kakve su njene dugorocnije posljedice na organizam, pretpostavlja se da ostecuje zivce i mozak a na koji nacin i u kojoj mjeri jos nije dovoljno istrazeno.
Eht is offline