Pogledaj jedan post
Old 07.05.2007., 21:18   #3
Quote:
Beboje kaže: Pogledaj post
Ne znam kad je zadnji puta bila pokrenuta ova tema, pa nek me administratori nadovežu, ako ista već postoji.

Prije manje od dva mjeseca su mi pronašli hrpicu sitnih kamenčića u žuči (od 2 do 5mm). Na hitnoj sam završila zbog grozne mučnine i slabosti, napravili mi sve pretrage... uključujući i gastroskopiju... ali se skoncentrirali na kronični gastritis u akutnoj fazi. Za kamenčiće mi je teta na UZV-u rekla da bi trebali van jer ovako sitni se mogu zaletiti u kanaliće i napraviti puno problema.

No, gastrići su kamence za sada stavili po strani jer mi liječe želudac i jednjak. Čak je bila i neka spika da ako izvadim žučnu vrećicu, moglo bi mi se dogoditi da imam još više problema sa kiselinom u želucu i jednjaku (popustio sfinker pa lijepo imam refluks) jer se višak žuči ne obično odlaže u žučnu vrećicu.

No, muž mi kaže da je kiselost želuca jedno, a žuč drugo, pa me zanima da li je netko već vadio žuč i kakva su mu iskustva nakon toga (prehrana i ostalo).

Žučni kamenci su uglavnom napravljeni od kolesterola, a ja i nisam neki mesožder, aktivna sam i mršava. Očigledno ne štima metabolizam, pa je bolje sve mesnato izbaciti iz prehrane.
evo teme: https://www.forum.hr/showthread.php?t=59048

moje iskustvo - imala gastritis i imam zucni kamencic 6 mm. kod mene je uzrok stitnjaca - hashimotov tireoiditis. dobila sam trojnu terapiju antibioticima jer sam bila pozitivna na h. pylori. nakon toga, dobila i terapiju za stitnjacu i nakon toga gastritis skoro pa nestao (nisam bas svjesna da se nesto manje zivciram nego prije). sto se pak kamena tice, njega skoro pa izravno povezuju s bolestima stitnjace jer kazu da je kod ovak "mladih" zena ko sto sam ja (36) on jako rijedak ako nije nes drugo uzrok.

osim dijete za kontrolu kolesterola nema bas nekih drugih opcija (kod nas) a i manje invazivne operacije vise nisu "popularne" tako da kod nas uglavnom vade sve - i kamence, i vrecicu. grozim se trenutka kad ce me eventualno tak stisnuti da cu morat na operaciju, jer se bojim novog rezima prehrane koji bi uslijedio (iako kazu da kod nekih ljudi nema nikakve promjene). tak da to pokusavam odgoditi koliko god mogu, odrekla sam se stvari kojih sam se uspjela odreci (iako je to kod mene minimalno, obozavam jesti pa mi je najgori zivotni bed da mi se neku hranu zabrani).

cula sam i da uzimanje nataste zlicice ili zlice maslinovog ulja pomaze pri topljenju kamenaca (narodni lijek) ali nisam dovoljno disciplinirana i ne sjetim se svako jutro popit, tako da ne mogu potvrditi tezu.

eto, ovo su mojs iskustva. ako imas jos kakvih pitanja, javi se.
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom