Pogledaj jedan post
Old 18.03.2008., 09:28   #19
Quote:
Sheky kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je mislio na nesto ovakvo. Dakle, pod pretpostavkom da su sve kuglice idealno jednake tezine, oblika i cega vec ne, tada bi imali savrseno jednake vjerovatnosti izlaska bilo kojeg broja iz bubnja. Posto mi pricamo o realnim uvijetima, to nije slucaj. Zbog tih nesavrsenosti neki brojevi se pojavljuju cesce nego drugi. Smatram da bi se iz dovoljno velikog uzorka moglo nac koji su brojevi na kuglicama vise vjerovatni a koji manje te bi si time povecali sansu dobitka na lotu. Naravno kljuc sveg je znati kad dolazi do smjene uporabe kuglica, tj. znati u kojem intervalu uzimati mjerenja.
Sheky, Batt x, i skeptiče, ako je to što je skeptik pitao u svom pitanju odogovoriti ću, i to niječno. Dakle,ja ne bih mogao sličnu analizu napraviti za brojeve izvučene na lotu u zadnjih godinu dana. Ne bih to mogao ni onda kad bi uvjeti bili idealni, kakve pretpostavlja Sheky.
Mogao bih nešto drugo. Uzeti neku kombinaciju od 9 brojeva i pogledati da li se ta kombinacija pojavljuje, i koliko često u decimalama broja pi. Preko opcije "find" to nije teško, a na mreži su nam na raspolaganju programi koji "izbacuju" broj pi na milijune decimala. To i mnoge slične "pravilnosti" ne govore puno, gotovo ništa.
Ono što ja vidim najprije u prvih 25 znamenki, pa onda u 38 pa konačno u 73 je nešto sasvim drugo. Pokušat ću to prikazati slikovito: uzmete riječi neke Ujevićeve pjesme (na primjer "Pobratimstvo lica u svemiru"), umnožite ih, recimo, milijardu puta, dobro sve promiješate a onda pod savršenim uvjetima bacite da se pomješana slova slobodno slažu jedno iza drugog. Što mislite: da li bi se tako složio barem jedan stih te pjesme (npr. NE GORDI SE! TVOJE MISLI NISU SAMO TVOJE! ONE U DRUGIMA ŽIVE.)? Evo ja u prvih 73 znamenke broja pi čitam jednu takvu pjesmu. Naravno uz dodatnu intervenciju kojom se takvo što ovdje omogućuje: potpisivanje brojeva koji se s gornjima nadopunjuju do 9.
__________________
Razgovarajmo o krugu
hasu is offline