Pogledaj jedan post
Old 14.06.2008., 21:16   #49
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

mi imamo nećaka koji je 10 dana stariji
njega mama već od 2 mjeseca drži u nekakvom sjedećem položaju sebi u krilu...e, sad, naravno da bake/dede/tetke/stričevi/prijatelji se svi dive kako 'on već sjedi' i mene ispituju jel ona to može i zašto ja nju ne stavim da malo sjedi...
Vidiš ja sam svoju stariju držala u krilu u sjedećem položaju ali sam je pridržavala tako da ona nije nosila nimalo svoje težine. Onda su se svi zgražali da beba ne smije u sjedeći položaj prije 6 mjeseci.

Naravno, ne smije ju se staviti da sama sjedi al neće joj ništa biti ako joj ti nosiš težinu.

Ja sam curu rodila u Engleskoj i kod njih su ti principi znatno drugačiji. Općenito se manje dramatizira. Ali što se položaja tiče izričito sam pitala što se smije, a što ne. Rekli su mi dozovljen je svaki položaj u kojem je beba zadovoljna (kod držanja, ne da sama tako stoji). Dapače žena mi je tumačila razvoj kralježnice koja je prije 6 mjeseci izuzetno elastična- dakle, ne može se iskriviti, a nakon toga dijete samo drži svoju težinu u sjedećem pa nema problema (okvirno 6 mj.)

Međutim, ovdje govore da pazimo radi kukova, jer Slaveni imaju nekakvu genetsku predispoziciju za probleme sa kukovima. Zato i radimo uzv kukova i široko povijanje i sl. Englezi to ne rade. Znači prije trećeg mjeseca beba ne bi smjela kukovima nositi težinu tijela. Jer su nakon 3. mjeseca tek sigurno razvijene zglobne čaške.
Marelina is offline  
Odgovori s citatom