Pogledaj jedan post
Old 26.11.2006., 16:53   #31
Moram napisati na početku da si postavio baš zanimljiva pitanja.
Quote:
cici mici kaže:
OK. sunce i kod muskaraca i zena ima jednako znacenje dakle.
Možda bi umjesto riječi "značenje" bilo pravilnije reći "status". Sunce ima status pravog, unutarnjeg “ja”, ali i ega.
Element znaka u kojem se nalazi Sunce pokazuje tip energije koja je osobi potrebna da bi se osjećala živom (vatra, zemlja, zrak ili voda).
Quote:
ali ovo s osvijestenoscu mjeseca (tj. osjecaja) me zbunilo.
jer kad dodjemo do mjeseca (svi) muskarci dakle nisu (toliko) osvijesteni a (sve) zene jesu. zar ovo nije totalna generalizacija a i podcjenjivacki ?
Znaš i sam da ovo nije istina. Svaki muškarac ima negdje smještenu Lunu, kao što i svaka žena ima negdje smješteno Sunce.

Kao što već napisah, pravo unutarnje “ja” je točka na kojoj se nalazi Sunce, bez obzira na spol. Jedino što to “ja” žene i muškarci drugačije ispoljavaju. Muškarac direktno - kroz Sunce, a žena je svojim spolom/ciklusom vezana uz lunu.

Inače, u starijim knjigama iz astrologije nije rijekost da se dosta pažnje kod žena davalo Mjesecu, jer joj je ranije uloga majke & pregače bila puno bliža.
Quote:
ali mislim da osvijestenost nista ne govori o generalnoj bitnosti planeta, odn. onoga sto ona predstavlja.
U pravu si, to sam i mislila u prošlom postu…osvještenost ne govori o “generalnoj bitnosti planeta”.

To je ujedno i jedan od razloga zbog kojeg računalo ne može zamjeniti astrologa od krvi i mesa.
Quote:
zasto zene za partnera biraju sunce (primarni) , koje su same, a muskarci mjesec (sekundarni) , imajuci u vidu vaznost, odn. hijerarhiju planeta ?
Zato što je to osnovni polaritet. Sunce je muški princip, pa ga “bira “ žena, a Mjesec je ženski princip, pa ga “bira” muškarac.
Quote:
da li je to kod muskaraca samo zbog psiholoske komponente i neosvijestenosti (znaci kad bi bili osvijesteni onda bi vise voljeli sunce ili npr. veneru) ili je ovo astroloska zakonitost ?
Odgovor je opet u suprotnostima muško/žensko. Bez obzira na stupanj osvještenosti samim spolom (muški ili ženski) postoji razlika u odnosu prema Suncu i Mjesecu.
Dakle, to je astrološka zakonitost, jer se astrologija temelji na polaritetima.

U svakoj karti treba među prvim stvarima proučiti odnos između Sunca i Mjeseca, jer su to dva najvažnija tijela… početak svega.

Sunce je izvor svjetlosti, oploditelj i toplina, a Mjesec je lišen vlastite svjetlosti, a time i ovisan.
Sklad/nesklad između ta dva tijela pokazuje stupanj usklađenosti između dviju osnovnih suprotnosti od kojih smo sazdani: spermatozoida i jajne stanice, odnosno muškarca i žene.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom