Pogledaj jedan post
Old 22.02.2015., 01:19   #7
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Znaci sto god netko pisao je nuzno istina, jer mi nismo u njihovoj kozi i nemamo njihovo iskustvo. Prema tome lazova nema?

Danasnja perspektiva za razliku od one lakovjerne je posljedica ne samo vise desetljeca bavljenja jogom (tu mozemo reci da je mana manjka vlastitog iskustva) vec i puno putovanja po indiji, upoznavanja raznih gurua, poznavanja interne povijesti yoganandinog pokreta i ucenika, drugih krija gurua, nekih od ljudi spominjanih u autobiografiji od strane trecih izvora unutar tradicija tih ljudi (poput Majstora Mahasaye, njegovog Ramakrishna Matha i njegovih izvora) i tako dalje.

Iz svega zakljucujem kako je sa vecinom takvih knjiga prica ista kao sa krscanskim hagiografijama, mjesanje stvarnosti i mistificiranih pricica za naivne sljedbenike.

Naravno to je samo procjena, ne iskljucujem da sam u krivu. No zanimljivo kako danas kada je pickin dim otici do takvih jogija takve stvari nitko ne vidja, da ih jogananda nije bas jako pokazvao, sve je jako "carobno i misticno" samo negdje drugdje, u nekim knjigama i pricama koje nikada niti ja niti nitko kojeg znam (a znam dosta ljudi iz tog miljea kao i hrpu indijaca ukljucujuci i one aktivne duhovnjake) nije u zivo vidio.

Rekoh sve je moguce, ali da u takvoj situaciji dajem vecu prednost mogucnosti da bilo koja prica moze biti istina samo zato sto je poeticna i inspirativna, a nema bas nekih realnih razloga da joj se vjeruje, bio bih prilicno naivan A nadam se da je ta naivnost zavrsila sa ranim dvadesetima
Meni je lično npr xy čovek (iscelitelj iz Novog Sada) "preko telefona" za 3 minuta svojom nekom energetskom metodom izvadio uklješten nerv koji me je držao skoro paralisanog u tom smislu da nisam mogao da zavežem pertlu. Dakle, u roku od 3 minuta na razdaljini od 100km, što i nema neke posebne veze u odnosu na činjenicu da je xy zaslužan za to da je osetim ne samo poboljšanje već ceo proces koji se meni dešavao u telu, kao i izvesno veće olakšanje bolova i mogućnosti kretanja, pri čemu to nema veze sa "šaptanjem na uvo" i uveravanjem kako meni nije ništa i slične insinuacije koje ljudima mogu pasti na pamet, razgovora je bilo vrlo malo po sredi zapravo.

Da li je to nešto uobičajeno? Za mene jeste. Ili je prosto neverovatno do mere da se odmah krene psihoanalizirati moja ličnost što to na ovakav način govorim (što je prva reakcija kod dosta ljudi koji nisu skeptični, već su samo puni predrasuda, skeptičnost je nešto drugo i poželjno).

Svako ima pravo na sve uglove gledanja, no, neka iskustva ipak prevazilaze mogućnosti uobičajene logike iskustva i posve uobičajenog iskustva bez klasičnog logičkog razumevanja, i ako je tako, zašto ne bi bilo tačno to što je Mahasaja lebdeo pred svojom ženom.
Ili se duhovno razvijenom yogiju prikazao njegov Učitelj u meditativnoj svesti.

Šta je sa ovim čovekom npr.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom