Pogledaj jedan post
Old 14.08.2011., 07:49   #930
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ako ste sigurni da je ograda postavljena na graničnoj liniji katastarske čestice, možda je bolje da ne činite ništa. Vi ste vlasnik koji je ogradio svoje zemljište.
Vrijeme radi za vas- susjedi bi mogli tvrditi da su tih 20 m oni koristili, tj, da je taj dio bio u njihovom posjedu. Protekom 30 dana gube pravo na tužbu za zaštitu posjeda.
Ako zajednički angažirate mjernika da utvrdi među, djelite trošak. Ako susjed nakon nekog vremena tuži, sud će angažirati mjernika, a trošak snosi onaj tko izgubi spor.

Jako bitno je da imate čvrst stav u obrani svog posjeda. Bilo kakvo popuštanje samo ohrabruje uzurpatore.
Ja imam sličan problem, osim što susjed povremeno zadire u moje zamljište i to svako toliko neki novi komad. Mene zanima, jer čitam na ovom i drugim forumima različite tvrdnje, je li dovoljno dovesti geodeta i postaviti ogradu (bilo je odgovora da ako on sruši ili pomakne tu ogradu, krši zakon), ili mi je pametnije ići na postupak sudskog uređenja međa? Konfuzno mi je to što neki pišu da on mora potpisati pristanak geodetovog rješenja, a neki očito smatraju da to nije potrebno. Što ako on odbije doći na mjerenje, da li on mora biti tamo i mogu li pozvati druge susjede kao svjedoke?

Jednoj drugoj osobi sa sličnim problemom je netko napisao da bi joj bilo pametnije i uštedilo novac da je odmah išla na sudsko uređenje međa. Meni se baš i ne čini da bi sudski postupak bio jeftin ili lagan (pogotovo ako ne bude suradnje susjeda i ako on nije dužan platiti barem dio sudskih troškova).

Dakle, je li geodetovo rješenje dovoljno da ja mogu napraviti ogradu, ili ne? Radi se o susjedu koji nije fizički agresivan, ali ga svi ostali susjedi znaju kao svađalicu i lošeg međaša. Katastarski su granice jasne, ali očito baš i nisu u njegovoj glavi.
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom