Pogledaj jedan post
Old 07.10.2003., 11:01   #9
Quote:
Secundo kaže:
BladeRunner, sa solarnim kolektorima mozes i hladiti. Sistem radi tako da koristis materijal koji apsorbira vlagu u zraku. Taj suhi zrak ponovo navlaznjavas, a tokom navlaznjavanja temperatura zraka pada. Apsorpcioni materijal (mislim da se koristi Zeolith) moras susiti, a to se radi onda uz pomoc vruce vode koju ti daju solarni kolektori. Detalji pod http://www.iea-shc-task25.org/ (pogledaj odsjek "documents"). Posebno isplativo je to ako vec imas sustav za razvodjenje zraka, t.j. ventilacijske vodove po cijeloj kuci.

Fotovoltaicne celije su za sada puno preskupe, to mi u Europi nemozemo amortizirati, osim u iznimnim uvjetima (npr. ako nema struje na nekoj lokaciji).
Thanks. Frka je sto takav sustav ne radi efikasno u vlaznoj klimi poput nase lokalne. Kod nas bilo sto, sto upija vlagu postaje vrlo brzo neupotrebljivo. Ipak procitati cu taj clanak, jer zvuci interesantno. (Ispravka, poceo sam citati i zvuci jako zanimljivo)
Znali su se ovdje nekada kupiti ventilatori koji su se koristili evaporacijom vode. Voda je curila preko povrsine koja ju je upijala, a iza toga je puhao ventilator. Sve je bilo lijepo i krasno prvih pola sata, da bi kasnije bilo jos i gore, kada bi se prostorija prezasitila vlagom. No uspijes li isisasti vlagu iz prostorije, stvar bi dobro radila.

Obicni stari stropni ventilatori su odlicna stvar, pogotovo po noci, jer ne volim kada mi nocu radi hladjenje. Na zalost u novu kucu ih nismo ugradili, kao sto smo to bili uradili u staroj. Doduse, to se jos uvijek dade uraditi, iako nigdje u kucama sa klima uredjajima nisam vidio da ljudi ugradjuju jos i ventilatore.
Problem kod nas Ozija je taj sto smo urbani nomadi. Selimo se u prosjeku svakih 6 godina iz kuce u kucu, povecavajuci si vrijednost nekretnine koju posjedujemo, a da bi bili dio te igre moramo postivati zakone trzista, odnosno ugradjujemo u kuce ono sto se u datom trenutku trazi. Dobri stari ventilatori su ispali iz mode, ali bojim se da ce se opet vratiti u modu, kada ucestaju ljetne nestasice struje zbog preopterecenja mreze.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom