Pogledaj jedan post
Old 20.01.2003., 12:04   #43
Džamije 1992-1995 in memoriam

Podatak koji sam nedavno iznijeo da je u Bosni stradalo oko 1000 džamija ipak je malo pretjeran.
na službenoj web stranici Rijaseta IVZ BiH postoji podatak da je uništeno 618 džamija od kojih su neke neprocjenjive historijske, arhitektonske i umjetničke vrijednosti. npr:
"Koski Mehmed-pasina dzamija (1027. H. ili 1618/19.), smjestena u najstarijem dijelu Mostara - Maloj Tepi, sagradjena na samoj hridi lijeve obale Neretve prva je razaranja pretrpjela jos 23. aprila 1992. godine od srpske artiljerije. Tada joj je srusena munara do samoga krova, a kupola ostecena. U maju 1993. godine bila je stalnom metom artiljerije HVO-a, i tada joj je najprije sruseno predvorje, nakon cega je zapaljena projektilima. Danas je to jedna nepopravljiva rusevina. (slika 3)








Ne treba zanemariti činjenicu da postoje uništeni vjerski objekti za koje su odgovorni muslimani, ali u poređenju sa gore navedenim statistikama taj broj je zanemariv. Stoji i činjenica da rušenje vjerskih objekata nije bilo organizovano i da u svim većim gradovima koje je kontrolisala Armija BiH pravoslavne i vjerske bogomolje nisu devastirane. Čar je iz predostrožnosti organizovano 2- satno čuvanje.
__________________
poiskah štit dobri da štiti me

odbacih ga potom dobrog jer
tišti me
gorcin is offline  
Odgovori s citatom