Pogledaj jedan post
Old 18.02.2017., 18:00   #8178
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Mislim da nitko ne zna što se točno u anatomiji mozga mijenja pod utjecajem uma.
Naravno da ne zna jer to je potpuna besmislica. Nije mi čak jasno kako to netko zamišlja. Um lebdi u nematerijalnoj sferi pa iz nekog zagonetnog razloga (dosade?) prčka tamo po nekom mozgu i tjelesima općenito. Ili što? Um (klonimo se zasad definicija) je izvedba mozga a ne obrnuto. Ako um nešto mijenja, to znači da mozak nešto mijenja a ako se mijenja mozak, to znači da mozak sam sebe mijenja (ne čini to neki zagonetni entitet). I to je istina. Tokom cijelog života, alteriraju se tamo kojekakva "ožičenja", najviše u mladosti a kako čovjek stari, sve manje. Naravno da se sinapse tvore i propadaju, ne može se znati unaprijed u kakvom okolišu će se mozak zateći i sa kakvim zahtjevima susretati. Stoga se igra, uči i općenito radi bezbroj stvari. Promjene na sitnoj skali su brojne ali osnovna anatomija se, naravno, ne mijenja. Ne mijenja se ni kad jedan dio preuzme ulogu nekog drugog (koji je stradao npr.). Famozna plastičnost znači upravo to, da je moguće prebaciti neku funkciju na drugi dio mozga. Ova sposobnost je u djetinjstvu znatna ali brzo blijedi. Zato i kažemo da starog psa ne možeš naučiti nove trikove. Kad ljudi u odrasloj dobi dožive moždani udar i izgube neku sposobnost, to je uglavnom definitivno. Vrlo malo se može učiniti da bi se povratila izgubljena funkcija jer "plastika" više ne funkcionira.
medonaodmoru is offline