Pogledaj jedan post
Old 02.04.2006., 20:11   #16
Quote:
alexxx kaže:
ma di bi naškodilo devetogodišnjem djetetu da riječ čitanje veže uz dugotrajnu, mukotrpnu aktivnost nailaženja na nerazumljive riječi u velikim količinama, kopanje po klaiću u potrazi za istima, trud da uklopi pojašnjenje riječi u rečenicu iz knjige i još uza sve to muku da uspije pratit radnju u onome što čita.
počela sam čitati s 4 godine. imala sam periode u životu kad sam mlatila dvije knjige dimenzija grishamovih starih, s tematikom suđenja, na dan. i još išla u školu i družila se s prijateljicama. od navedenih riječi, devet razumijem.

nije ni čudno što djeca ne vole čitat kad, umjesto da im se za čitanje da nešto jednostavno i zanimljivo, u čitankama i za lektiru imaju ovakve tekstove. ako je ovo ogledni primjerak, kakav je tek ostatak knjiga, pomisli klinac od devet godina i nakon što propiša krv, i on i mama i tata koji pomažu, da napiše lektiru, sjedne za svoj playstation i čvrsto odluči da on ne voli čitati. knjigu idući put primi u ruke kad ga zla vještica Lektira natjera, a ta mučna epizoda čitanja dosadnog teksta na polurazumljivom jeziku učvrsti njegovu odluku.

al ne šteti djeci malo lektire, ne ne.
Slažem se.
Naučila sam čitati s tri godine, u prvom osnovne čitala sam literaturu za osmi osnovne, u višim razredima osnovne, otkrila sam Tolstoja, Dostojevskog.... Kad sam pročitala jedno djelo određenog pisca koje mi se svidjelo, pročitala sam sve što je napisao.
U prvom srednje sam radi "Rata i mira" skoro išla na popravni iz jednog predmeta ( posudila sam knjigu- pardon 4 toma enciklopedije na samom kraju školske godine i kad sam počela čitati nisam više mogla stati, a imala sam još jedan kontrolni i profesor je iz tog predmeta rušio ako si imao sve pet i jedan nedovoljan).
Manijakalni sam čitač. Knjiški moljac. S godinama sam se naučila limitirati, odnosno, shvatila sam da moram prvo izvršiti sve svoje obaveze, a tek onda mogu čitati
Ne smatram da sam nepismena (žvrljotine na forumu ne računam, ionako ih načrčkam usput, na poslu), ali iz ovog popisa ne razumijem točno devet riječi. Za neke sam nagađala i pogodila (tipa "vujo"), ali ne ubrajam ih u poznate.

Stvarno ne vidim za što bi mi u životu bilo potrebno poznavanje naziva dijelova tkalačkog stana
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom