Pogledaj jedan post
Old 17.06.2003., 01:51   #6
Stetocine...

Bilo bi mozda zgodno kopirati ovdje neke postove sa drugih tema, ali...

O PUZEVIMA...

Peonija, volio bih da ovdje ima jezeva, jer su mi to jako drage zivotinje. No njih ovdje nema. Nema ni sljepica. Problemom sa puzevima se mnogi bave, puno je savjeta o tome, ali zelis li u mojoj klimi imati puzeve pod kontrolom, to zahtijeva konstantan rad. Nasi vrtovi nisu izolirane cjeline. Gdje ja zivim, svatko ima lijepo uredjene vrtove, a i oinace je to u vecini slucaj u Australiji. Da bi se znatno smanjio broj puzeva, svi susjedi bi istovremeno morali zapeti svim snagama da ih se rijese. To bi uzelo nekoliko tjedana, a onda bi opet bilo neko vrijeme mirno.
Ove godine je doslo do prave eksplozije puzeva, nakon suse. Cim je pala obilna kisa, imamo puzeva na sve strane.
Neki ljudi vole jesti puzeve, pa ima i prijedloga da im se broj smanji tako da ih se jednostavo jede. Sada ce me vegici upucati. Meni veci problem predstavljaju mali mladi puzevi i golaci. No oni koji bi mozda i zeljeli jesti puzeve, moraju znati da je jako opasno samo pokupiti puza i skuhati ga. Puzevi jedu sve i svasta. Najbolji primjer je kako lijepo izjedu zelenu pupavku. Puzevima nista, a probas li ga pojesti, sam se otrujes. Puzeve koje se namjerava pripremati kao hranu, treba prvo dva tjedna drzati na cistoj hrani. Drzi ih se u jednostavnim zicanim kavezima sa sitnim otvorima na zici. tamo se hrane bijelim brasnom i salatom. U ta dva tjedna oni iz organizma izbace sve otrove, ili ih prerade u neotrovne tvari.

O MRAVIMA...

U mojoj klimi ima nevjerovatno puno mrava. Oni su izuzetno korisna bica, jer zapravo vrse sanitarnu sluzbu u vrtu. No i ti mravi mogu postati problem i onda ih se mora staviti pod kontrolu. Ako samo raznose lisne usi po bilju, to se lako dade rijesiti, a i lako je uocljivo, jer mravi donose lisne usi na mlade vrhove bilja, gdje ima najvise soka i secera potrebnog za razvoj stabljike i pretvaranje pupoljaka u listove. Spricanjem se usi lako dadu odstraniti. Za to je cesto sasvim dovoljna i obicna sapunica.
Kada je susa, kao proslog ljeta, proljeca i zime, vrijeme zapravo i nije tako lose, a kako smo blizu mora, ne patimo od istih problema kao oni u unutrasnjosti. Za vrijeme suse, mnogo bilje bolje uspijeva, jer nema izvjesnih parazita koji vole vlagu u zraku, ali zato ima puno mrava. Ukoliko vani pocnu, tu i tamo, praviti probleme, postoje sitne granule koje se pospu po zemlji i problem ubrzo nestane. Veci je problem kada pocnu zalaziti u kucu, no i to se tako rijesi da im se na put prolije par kapi guste secerne vode pune boraksa (komercijalan proizvod). Mravi sa time hrane svoju kraljicu i problem tako nestane. Znam da ovo sto sam naveo zvuci neeticno za nekoliko diskutanata ovdje, ali je nastojim u svojim postupcima biti izbalansiran. Nije mi namjera pobiti mrave, dapace, ali kada pocnu predstavljati problem, onda ih se mora staviti pod kontrolu.

O GUSJENICAMA...

Toga uvijek i svugdje ima. Bilje se samo uspije rijesiti manjeg broja gusjenica, a ono sto bilje ne rijesi lucenjem gorkog soka, onda ja poberem sa lisca i ubijem. Problem je kada dodje do prave posasti gusjenica, onda se mora spricati, ali to je rijetko. Ima i biljaka koje doslovno privlace jednu vrstu gusjenica. To su uglavnom suhe biljke sitnog lisca. Ja sam imao dva grma tzv. "cajnog drveta", sto god da sam radio, uvijek je bilo puno lopti "paucine" u kojoj su se ti paraziti legli. Kako je to vrlo gusta biljka, mehanicko uklanjanje je bilo jako nespretno i nedjelotvorno. Na kraju sam uklonio obadva grma. Neke stvari se jednostavno ne isplati uzgajati.
Imam u teglama lovor i ruzmarin. Ove su mi godine mlade listove na lovoru pojele ona male zelene gusjenice, koje se zbog boje jako tesko mogu primijetiti, a kada se krecu, savijaju se u izdignuti luk. Nisam nista spricao, pazljivo sam ispregledao biljku i pobio sve gusjenice koje sam uspio naci.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom