Pogledaj jedan post
Old 19.03.2003., 23:37   #11
CC je prvobitno zamišljen uglavnom za kemičare, biologe i (valjda) fizičare. Od matematičara ništa, osim ako su nekom biologu trebali statistički obrađeni podaci o trendovima umiranja njegovih miševa pod ovim ili onim uvjetima. Naročito ako je to trebalo prikazati nekim grafikonom. Kasnije se to malo promijenilo u korist matematičara, no ne previše. To je vidljivo i iz toga što matematičari moraju napraviti manje članaka od kemičara da bi zadovoljili uvjete koje im propisuje Ministarstvo znanosti e da ne bi dobili otkaz. Kemičarima je s druge strane lakše jer ih se na jedan članak potpiše barem pet šest, dok je rijetkost vidjeti više od tri autora matematičkog članka. Osim toga, ako kemičarima (ili fizičarima) neki pokus ne uspije, onda oni napišu članak o raznim hipotezama zašto pokus nije uspio, dok se matematičari baš previše i ne razbacuju neuspjelim teoremima. Na kraju ispada da se znanost svodi na objavljivanje članaka umjesto na razvoj znanosti. To bi bilo analogno situaciji u školi gdje je bitnije dobiti dobru ocjenu nego nešto naučiti. S druge strane mi je jasno da treba postojati neki način vrednovanja znanstvenog rada - moraju postojati neki kriteriji prema kojima će Ministarstvo znanosti i čega ono god davati plaće. Pitanje je jedino kako to napraviti da svi budu (donekle) zadovoljni. Kako se meni čini, to je nemoguće postići.
__________________
What, me worry?
Blackadder is offline  
Odgovori s citatom