Pogledaj jedan post
Old 20.03.2003., 00:17   #12
Blackadder, u tvojem je postu spomenuto nekoliko stvari na koje se vrijedi osvrnuti. CC je takav kakav je i on je mozda i zamisljen kako si ti neveo ali u njemu postoje podjele na podrucja i recimo art and humanities se ne mijesa s na primjer sciences. Prema tome ako se covjek mjeri mjeri se prema vlastitoj bransi. Kaj se tice matematike i recimo kemije, kemija je eksperimentalna znanost u velikoj mjeri a u tom slucaju ako hoces napraviti posteniji posao najcesce se mora ukljuciti veci broj ljudi. Ako ja primjerice trebam NMR, EPR i Rontgensku kristalografiju, ne postoji covjek koji bi sam napravio sve ove metode a osim toga to bi bilo besmisleno jer to nije samo mjerenje nego i know-how te iskustvo. Da ne spominjem druge tehnike. Svi ljudi koji su sudjelovali u tom radu trebaju biti i koautori jer bez njihovog rada rad ne bi bio takav kakav je. Spomenuo si dopisivanje na radove sto je zapravo kriminal i neeticki postupak i to nema veze sa znanoscu. Ja ne kazem da takvih slucajeva nema, ali prema svojoj okolini i u RH i US ja takvih iskustava nemam. U US tebi apsolutno nitko ne broji radove za napredovanje, javis se na natjecaj pa te ili izaberu ili ne. Naravno da ce izabrati onog s boljim radovima (kao sto bih i ja). Time sto je vise autora na radu nije rad losiji niti znanstvenici losiji niti je onaj koji je sam izmjerio na tri razlicita instrumenta umjesto trojice drugih ljudi bolji znanstvenik.
Kod nas se mora brojati jer smo mala sredina i to je jedini nacin da se ljude natjera da rade. Od 9000 znanstvenika u RH 5000 nikad nije objavilo rad u CC. Sve genij do genija koje koce kojekakvi lobiji po bijelom svijetu
Znanost se ne svodi na objavljivanje clanaka nego na produkciju ili proizvodnju znanstvenih informacija koje se nalaze u clancima. Naravno postoji i staro dobro americko "publish or perish" ali kod nas je problem nerad i nesposobnost a ne prekomjerna publikomanija. Lobiji i slicna spika su samo dobra i korisna isprika. O lobijima sam se najvise naslusao od onih koji imaju najmanje radova ili ih nemaju uopce.
kumek is offline  
Odgovori s citatom