Pogledaj jedan post
Old 08.03.2003., 14:22   #6
...........a ovdje je slijedece


6. "A oni koji okrive svoje žene, a ne budu imali drugih svjedoka, nego su samo oni svjedoci, potvrdiće svoje svjedočenje zakletvom Allahom, i to četiri puta da, zaista govore istinu"


Ovdje se misli na one kada neko potvori svoju zenu da je pocinila blud, pa niko im (tim muzevima koji potvore) nebudu imali svjedoka uz sebe to ce onda morati potvrditi zakletvom Bogu 4 puta, pa ako laze prozvace srdzbu Boziju na sebe. A Bog sve zna i zna naj bolje.


Tumac kaze:


>>U ovome je casnom ajetu olaksanje za bracne drugove i mogu}nost izlaza kada neko od njih potvori svoju `enu, a to mu bude te{ko dokazati, tako da se uzajamno prokletu, kako je naredio Allah Uzvi{eni. Sudija }e od njega zatra`iti da se zakune ~etiri puta Allahom, u zamjenu za ~etiri svjedoka, da Istinu govori, tj. u njegovoj optu`bi nje za blud
"a peti put da ga pogodi Allahovo prokletstvo, ako la`e!" Tada se ona rastavlja od njega ovim zaklinjanjem, po [afiji i jednoj brojnoj grupi u~enjaka, i zauvijek mu je zabranjena. On }e joj dati mehr (bracni poklon koji moramo dati svojim zenam) i nad njom }e biti izvr{ena kazna za blud. Kazne }e biti po{te|ena samo ako pristane na proklinjanje, pa se ~etiri puta zakune Allahom da on laze okrivljuju}i je "a peti put da je stigne Allahova srd`ba, ako on govori Istinu!" Zbog ovoga Uzvi{eni ka`e:
"A ona }e kazne biti po{te|ena" zna~i "hadda",
"ako se ~etiri puta Allahom zakune da on, doista, la`e, a peti put da je stigne Allahova srd`ba, ako on govori Istinu!" Ako se na nju (`enu) odnosi srd`ba, mu{karac u ve}ini slu~ajeva ne}e preuzeti na se javnu sramotu svoje porodice i njeno okrivljavanje za blud, osim ako je to stvarno istinito i opravdano, a ona zna istinitost onoga za {to je on okrivljuje, pa je zato peti puta za nju da zazove Allahovu srd`bu ne sebe. Onaj na koga je Allah rasr|en (el-magdubu alejhi) zna Istinu, ali odstupa od nje. Zatim Uzvi{eni spominje Svoju blagost prema Njegovim stvorenjima i Njegovu dobrotu prema njima {to im je uzakonio olak{anje i izlaz iz vrlo te{ke i mu~ne situacije, pa ka`e Uzvi{eni:
"A da nije Allahove dobrote prema vama i milosti Njegove", tj. mnogi bi vam va{i slu~ajevi bili te{ki
"i da Allah ne prima pokajanje", tj. od robova Svojih, makar to bilo i poslije te{kih zakletvi, "i da Mudar nije" u onome {to je uzakonio, naredio i zabranio. Navode se hadisi koji govore o nu`nosti postupanja po ovome ajetu, povodu njegova objavljivanja i sahabije o kojem je objavljen. Ograni~it }emo se na predaje Buharije i Muslima od Se’id ibn D`ubejra, od Ibn-Abbasa, kao i na ono {to prenosi Buhari od Ibn-Abbasa i Nesai u Tefsiru iz hadisa Abdul-Melika ibn Ebi-Sulejmana. Imam Ahmed prenosi od Se’id ibn D`ubejra /295/: "Upitan sam da li }e se razvesti oni koji se me|usobno prokletu, u vrijeme vladavine Ibn-Ez-Zubejra, pa nisam znao {ta da ka`em. Ustao sam sa svoga mjesta do mjesta gdje je boravio Omerov sin. Upitao sam: O Ebu Abdur-Rahman, da li }e se razvesti oni koji se me|usobno prokletu? Odgovorio je: 'Subhanallahi, prvi koji je za to pitao bio je taj i taj.' On je postavio pitanje: 'Allahov Poslani~e, {ta ti misli{ ako bi ~ovjek vidio svoju `enu u nemoralu, pa ako to ka`e, kazat }e ne{to veliko, a ako pre{uti, pre{utit }e tako ne{to?' Poslanik je za{utio i nije mu odgovorio. Nakon toga mu je do{ao i rekao: 'Isku{an sam onim o ~emu sam te pitao.' Tada je Uzvi{eni objavio:
"A oni koji okrive svoje `ene" sve do "da je stigne Allahova srd`ba, ako on govori Istinu!", pa je po~eo prvo sa ~ovjekom, savjetuju}i ga, opominju}i i rekav{i mu da je ovosvjetska kazna lak{a od onosvjetske. ^ovjek rekao je: 'Onoga mi Koji te je poslao sa Istinom, ja ne la`em!' Zatim je ponovio `eni, savjetuju}i je, opominju}i i rekav{i joj da je ovosvjetska kazna lak{a od onosvjetske. @ena je rekla: !Onoga mi Koji te je poslao sa Istinom, ja ne la`em!' Tada je po~eo sa ~ovjekom koji se ~etiri puta zakleo Allahom da Istinu govori i peti put da je na njega Allahovo prokletstvo ako la`e. Zatim je ponovio sa `enom, pa se je ona ~etiri puta zaklela Allahom da on la`e i peti put da je na nju Allahova srd`ba ako on Istinu govori i onda ih je rastavio..." Prenosi ga Nesai, Buhari i Muslim iz hadisa Se’id ibn D`ubejra od Ibn-Abbasa.
Buhari prenosi od Ibn-Abbasa /296/ da je Hilal ibn Umejje optu`io svoju `enu kod Vjerovjesnika, s.a.v.s., da je u~inila blud sa [urejk ibn Semhom, pa je Vjerovjesnik, s.a.v.s., odgovorio: "Dokaz ili kazna po tvojim le|ima!", a on rekao je: "Allahov Poslani~e, kada neko od nas vidi na svojoj `eni nekog ~ovjeka, ho}e li i}i tra`iti dokaz (svjedoka)?" Vjerovjesnik, s.a.v.s., po~eo je ponavljati: "Dokaz ili kazna po tvojim le|ima!" Hilal re~e: "Tako mi Onog Koji te posla sa Istinom, ja Istinu govorim, a Allah }e objaviti ono {to }e skinuti odgovrnost sa mene", pa je si{ao D`ibril i objavio mu:
"A oni koji okrive svoje `ene" u~e}i dok nije stigao do:
"...ako on govori Istinu" tako da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., prestao insistirati. Poslao je po oboje, pa je do{ao Hilal i zakleo se, a Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao je: "Allah zna da jedno od vas dvoje la`e, pa ho}e li se jedno od vas pokajati?" Zatim je ona ustala i zaklela se. Kada je bila na petoj zakletvi, zaustavili su je i rekli: "Ona je obavezuju}a." Ibn-Abbas ka`e: "Oklijevala je i ustuknula tako da smo pomislili da }e se povratiti, a zatim je rekla: ’Ne}u osramotiti svoj narod u ostatku dana.’ i nastavila je." Vjerovjesnik, s.a.v.s., re~e: "Posmatrajte je, pa ako rodi dijete crnih o~iju, debele stra`njice i oblih nogu to je dijete [urejk ibn Semha." I takvog je i rodila, pa je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: "Da nije onoga {to je propisano u Allahovoj Knjizi, ja bih se s njom druga~ije obra~unao." Ovako ga prenosi samo Buhari, a prenosi ga i druga~ije od Ibn-Abbasa, a i od drugih.<<
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline