Pogledaj jedan post
Old 02.08.2005., 02:30   #5
Quote:
trebor kaže:
U velikoj većini slučajeva opća anestezija se radi uz postavljanje endotrahealnog tubusa u dušnik. Tubus može ići preko usta ( orotrahealna intubacija ) ili preko nosa ( nazotrahealna intubacija ). Kako se radi o zahvatu u ustima izbor je definitivno nazotrahealna intubacija jer tako tubus ne smeta operateru koji "ore" po ustima a niti anesteziologu koji tubus i dišni put ima potpuno pod kontrolom.
Tubus je fleksibilna ajmo reći PVC cijev, u stvari evo slično ovome....


Ok, ne znam koliko je to u stvarnoj veličini, ali mi se čini nekako predebelo da bi moglo proći kroz nos

Quote:
trebor kaže:
No sve se to postavlja kad se čovjek uspava odnosno uklanja čim je disanje zadovoljavajuće nakon operacije.
To je stanje potpune svjesnosti (budnosti) ili?


Quote:
trebor kaže:
Može u nekim situacijama i bez tubusa dakako al za to moraju biti četvore oči otvorene i vrlo oprezan da se čovjek ne zaguši vlastitim jezikom ili sadržajem želudca ili sukrvicom ukoliko se radi o operaciji koju ti navodiš a posebno da jednostavno ne prestane disati pod utjecajem anestetika.
"Cijev" dakle itekako glavu čuva, a i "plin" + kisik dobivaš preko nje.

Prije Halotan, sada Forane i Sevorane te stari dobri dušični oksidul ( N2O ).
Znači to znači visoki koeficijent rizika
Hvala, našao sam neke podatke o plinovima. I nisam znao je anestezija intravenska. Zašto se još koriste ti plinovi kada je pacijent već u stanju dubokog sna zbog intravenskih ljekarija?

Quote:
trebor kaže:
Analgeziju nećeš moći uzimati na svoju ruku u bolnici. A i voltaren je "pljuga" u ranom postoperacijskom razdoblju. Najčešće se rabi Analgin, Tramal ili recimo od narkoanalgetika Dolantin ponegdje još i Fortral.
Ali nije problem analgetik nego "pain menađment" kod nas, gdje je sve shematizirano i uopće analgezija kod nas nije individualno prilagođena.
Štoviše, izuzimajući JIL-ove velika većina odjela i izbjegava rabiti narkoanalgetike bezveze strahujući da će pretjerati s lijekom i bolesniku kompromitirati disanje.
O nekakvoj kontinuiranoj analgeziji ili PCA pumpama na ogromnoj večini naših odjela možemo samo sanjati.
Voltaren je "pljuga"?
Shit, sve mi se čini da će ova operacija biti iznimno neugodno iskustvo. Pogotovo zbog pain managementa nakon operacije.

Imaš li neku preporuku gdje obaviti tu operaciju?
__________________
microstock
*_spike is offline