Pogledaj jedan post
Old 04.07.2013., 14:05   #1
Prehrana kod multiple skleroze: OMS i/ili Swankova dijeta

Otvaram ovu temu kako ne bismo nepotrebno opterećivali temu o multiploj sklerozi na Zdravlju.

Radi se o dvije specifične dijete, od kojih je Swankova ispitana na 140 ljudi tijekom 30 + 15 godina praćenja, i makar se danas kaže da ne zadovoljava sve kriterije znanstvenog istraživanja, ipak je to jedino dugoročno, odlično dokumentirano istraživanje s vrlo indikativnim rezultatima (u najkraćim crtama - svi sudionici, njih 70-ak koji su ustrajali, dočekali su duboku starost POKRETNI, što je za MS vrlo nevjerojatno, dok su oni koji su konzumirali više zasićenih masnoća od propisanog imali uobičajen tijek bolesti).

OMS (overcoming multiple sclerosis) dijeta je bazirana na Swankovoj, ali dodatno zaoštrena, sukladno novim, recentnim istraživanjima (npr. o opasnostima mliječnih proteina za oboljele od MS-a).

OMS dijeta:

-provodi se tijekom cijelog života

-najbitnije je držati količinu zasićenih masnoća ispod 20 grama dnevno (pa i ispod 15), te maknuti mliječne proteine

-mogu se jesti:
riba i svi morski plodovi, bjelanjak, svo voće, svo povrće, sve žitarice i mahunarke, orašasti plodovi, ekstra djevičansko maslinovo ulje (s tim da iako nije izrijekom spomenuto, ja bih tu dodala i druga hladno prešana ulja u umjerenim dozama - ali to je moja interpretacija), kakao (čisti, umjereno), soja, tofu, seitan, alkohol (npr. vino) - umjereno

-izbjegavati:
meso i suhomesnati proizvodi, žutanjak, mlijeko i mliječni proizvodi (npr. sladoled), masnoće: svinjska mast, maslac, vrhnja, hidrogenizirana biljna ulja i SVI PROIZVODI KOJI IH SADRŽE (keksi, lisnata tijesta, krafne, buhtle, kolači iz slastičarnice, čokolada, štrukli, pizza (osim ako nije s povrćem i maslinovim uljem)

SWANKOVA DIJETA

-isti princip, ali dopušta se meso (ne crveno prvih godinu dana) u manjim količinama, te jaja i mliječni proizvodi s manje od 1% m.m.


Pored toga, u početku dijete, nekih 9 mjeseci trebalo bi uzimati dovoljne količine omege 3 (o tome na inicijalnoj temi o MS-u) i D vitamina (isto), vježbati, meditirati, dovoljno spavati.

S obzirom da smo više-manje svi navikli bar jednom dnevno jesti nešto s nogu, iz dućana ili fast food, ova dijeta nije jednostavna, jer zahtijeva svakodnevno kuhanje (ili veću količinu, pa zamrzavanje) i promjenu navika.

Ja prva ne mogu je slijediti, tek uvodim po jedan takav obrok dnevno, možda dva.
Zato je ova tema za pokušaje i pogreške, podršku, tips & tricks, što skuhati ili imati u pričuvi za brze i jednostavne obroke, kako napraviti klasičan recept sa zamjenskom masnoćom, kako napraviti slatkiše bez zasićenih masnoća, čime zamijeniti mlijeko i sl.

S obzirom da forum na originalnoj stranici,odnosno tamošnji forumaši, nikako ne podržavaju ljude koji nisu uspjeli u jednom danu 100% preći na tu prehranu, i tako obeshrabruju mnoge koji malo po malo pokušavaju, voljela bih da ova tema ne bude u tom smislu isključiva - jer meni je itekako jasno što znači odreći se sve omiljene hrane do kraja života (ja ne mogu), i ne mislim kao što oni kažu da je to pitanje SVE ili NIŠTA. Mislim da se svaki trud računa.

Napomena:
OMS i Swankova dijeta NISU low fat, nego low saturated fat (niske u zasićenim masnoćama), ne služe mršavljenju i predviđene se da ih slijedi čitav život

Napomena 2:
Obje dijete dolaze uz relevantna znanstvena istraživanja, koja možete potražiti na originalnim OMS stranicama

Napomena 3:
Tema nije "za" ili "protiv" ovih načina prehrane, već isključivo podrška, informacije i razmjena iskustava MS pacijenata koji su odlučili isprobati / pokušati / u potpunosti ili djelomično slijediti blažu Swankovu ili strožu OMS dijetu.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom