Pogledaj jedan post
Old 29.01.2011., 23:34   #2642
pomorac-ugovor na neodređeno

Moj suprug je više od 20 godina zaposlenik u jednoj hrvatskoj brodarskoj firmi-pomorac sa ugovorom na neodređeno.
Prije dvije godine započelo se sa reformom mirovinskog i zdravstvenog osiguranja za pomorce što je uvelo reda u plaćanju tih obveza vezano za pomorce koji rade na ugovor na određeno. Još se dan danas usklađuje pomorski zakonik sa zavodom za mirovinsko...
Hrvatski brodar je prije par dana u javnost plasirao vijest da će svi pomorci na neodređeno (što znači da primaju plaću i sve im se obveze plaćaju tijekom cijele godine) prijeći na ugovore na određeno vrijeme, što je podiglo buru nezadovoljstva kod tih stalnih zaposlenika.
Kad se pitalo zbog čega se plasiralo takvo što, onda se u firmi reklo da bi im bilo lakše voditi evidenciju zaposlenika te da oni krše neke pravilnike u poslovanju.
Jasno mi je da po zakonu o radu poslodavac mora navesti razlog otkazivanja ugovora na neodređeno. I jasno mi je na što radnik nikako ne smije pristati kako ne bi ugrozio svoja radnička prava. Ali me zanima sljedeće: što ako se moj suprug nađe u situaciji kad treba idući put otići na brod pa ga se ucijeni: ako ne potpiše ugovor na određeno nema ukrcaja?
Što tada učiniti?
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom